301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
29 Aralık 2015 - Salı 16:33
 
Yönetenler sorgulanmıyor
İdris Ortakaya
 
 

Devrimci hareket içinde bulunduğumuz dönemde yöneticilerimizi sorgulamak aklımızın köşesinden dahi geçmezdi. Bizleri yönetenler de onların temsilcileriydi. Temsilcilerimizin verdikleri talimatlar tartışılmadan yerine getirilirdi. Hiç bir güç bu talimatlara karşı duramazdı.

1975 yılında Dikmen Halkevi Başkanıydım. Emperyalizme ve Faşizme karşı mücadele ediyorduk. Siyasal Bilgiler Fakültesinde Necdet isimli bir arkadaşımız silahlı saldırıya uğramış ve yaralanmıştı. Bu saldırıyı yapanlar Dev-Genç’den ayrılan ve Kurtuluş diye bir gurup kuran arkadaşlardan biri tarafından gerçekleştirilmişti. Bunun üzerine Dev-Genç ya da Dev-Yol yöneticileri talimat yayınladılar:  "Bölgenizde bulunan Kurtuluşçuları vurun”.

Dikmendeki arkadaşlarımız arasında bir hareketlilik başladı. Ne oluyor? Arkadaşlar, nedir bu telaşınız diye sordum. Cevaben "Kurtuluşçu hainler Necdet yoldaşımızı silahla yaralamışlar" dediler. Necdet yoldaşı yaralayanı mı bulacaksınız? diye sordum. Yok dediler. Peki ne yapmaya çalışıyorsunuz? dedim. Federasyondan talimat geldi Kurtuluşçuları vuracağız dediler. Böyle saçma bir karar olamaz, yanlış bir karardır diye tepkimi gösterdim. ayrıldım. O gün Ankara’nın çeşitli semlerinde onlarca insan silahla yaralandı ve onlarca insan da emniyetçe göz altına alındı.

Aradan epey bir zaman geçti. Arkadaşlarım evime gelerek benimle konuşmak istediler. Kabul ettim. Sen haklıymışsın dediler. Ancak, verilen talimat tartışılmadan uygulanır, yanlışsa tartışmaya açılabilir dediler. Peki bu talimatın uygulanması esnasında ölen insanları geri getirebilme şansınız var mı? Hayır dediler. Ölen öldü, giden gitti. Neyi tartışıyorsunuz? diyerek düşüncelerine katılmadığımı ifade ettim. Bu kıssadan hisse çok şey anlatıyor anlayanlara, değil mi?

Değerli okurlarım, Devrimci hareketi yönetenleri tanımadan, onlara karşı inanç ve güvenimiz sınırsızdı. Yönetenleri tanıdıkça, onlara yakın olunca, güven ve inancım giderek zayıfladı. Bu kadar çıkarcı insanı bir araya toplamak bir başarıydı. Gençlerimizin ölmeleri umurlarında değildi. Her ölen genç için yapılan cenaze töreni onlar için örgütün bir propoganda arenası haline dönüşüyordu. Kimdi bunlar? Kim görevlendirmişti bunları? Kimler tarafından yönetiliyorduk? Sorgulamaya başladım. Sonuç olarak, illegal örgütlerin tamamı PKK da dahil olmak üzere gizli güçler tarafından yönetildiği kanaatine vardım.

Güney doğu bölgemizde devam eden terörle mücadele sonucu, bir çok insanın ölümünü, yok oluşunu düşünelim. Kandırılmış, beyni yıkanmış, inanmış bir çok Kürt gençleri ölümün pençesindedirler. Bu gençlerin beyinleri uyuşturulmuştur. Yaptıkları işi ve işi yaptıranları sorgulayabilecek bir ortam oluşturabildikleri taktirde çok şeyi değiştirebilirler. Allah inayete eriştirsin. Bu halk çocuklarını savaştıran, ölmelerine ve yok olmalarına sebep olan bu yöneticiler ve onların çocukları neden bu işin içinde değildirler. Bunu hiç düşünen olmuş mu? Onlar güvenli yerlerde keyif çatarken, bu yavrular ölümle, yok olma ile  karşı karşıyadırlar. Diyarbakır Sur, Şırnak, Cizre, Silopi, Mardin Dargeçit, Nusaybin ilçelerinde terörle mücadele eden güvenlik güçlerine karşı göstermelik protesto eyleminde bulunan ve çocukları Avrupalarda, Kollejlerde okuyan Milletvekilleri sıkıyorsa silahlanıp bu bölgede kıstırılan mitanları ile birlikte Devrimci halk hareketine katılsınlar ki bizde onlara delikanlı yöneticiler diyebilelim. Bunlar hiç bir şekilde böyle bir eyleme girmezler. Bunlar için halk çocuklarının ölmeleri umurlarında bile değildir.

Bunlar birinci kademedeki ve dağ kadrosunun emrinde olanlardır. Bunlar kendi özgür iradeleri ile hiç bir düşüncelerini açıklayamazlar. Dağ kadrosundakiler ne buyursalar onu yapabilirler. Şöyle bir soru aklıma geliyor. Bunlar ve diğer uzantılar dağın emrindedirler. Peki hiç düşündünüz mü dağ kimin emrindedir? Hiç merak eden olmadı mı? Dağ uluslar arası bir terör örgütüdür. Tüm Türkiye düşmanlarının emrinde ve denetimindedir. Bunlar hem Türk hem de Kürt düşmanıdırlar.

Kuzey Kürdistan lideri Mesut Barzaninin babası rahmetli Molla Mustafa Barzani idi. Kürdistan mücadelesi en az yüz yıllık bir mücadeledir. Baba Barzaninin döneminde Kuzey Irakta Muhtariyet yönetimi vardı. Kürtler merkezi hükümette Bakanlar düzeyinde temsil edilirdi. Buna rağmen sağlıklı ve güven içinde değildi  İran Şahı Kürtleri kullandı ve attı. Amerika Kürtleri kullandı ve attı. Suriye lideri Kürtleri kullandı ve attı. Irakın Saddamı kimyasal silah kullanarak soy kırım yaptı. Kürtlere kardeşçe el uzatan, yardım eden bir tek Türkiye vardı. Celal Talabani “Türkiye Kürdü olmak bir ayrıcalıktır. Bir onurdur” dedi. Günümüzde de Kuzey Kürdistanın en yakın dostu Türkiye’dir. Bugün Kürtler kendi ayakları üstünde durmaya çalışıyor. Yüz yıl boyunca kendisine ait toprağı, kendisine ait ordusu, kendisine ait parası, kendisine ait parlamentosu, Başbakanı, Devlet Başkanı, hükümeti olmasına rağmen daha da Devlet olduğunu ilan edememişken, PKK nasıl oluyor da Kürt devletini ilan edebiliyor. Bu projeye nasıl inanılır. Bu çocukları böyle hayallerle kandırıp ölüme göndermek hangi vicdana sığar. Türkiye devletinin terörle mücadeleye başlamasından sonra kaçacak delik arayan PKK hangi güçle Kürdistan hayali kuruyor. Bölgede yaşayan Kürtlerin % 80 ‘i PKK karşıtıdır. % 20’nin içinde de % 5 vardır. Diğerleri kandırılmış insanlardır.

Üniversitelerde okuyan çocuklarımız bu kirli savaşın figüranı olmuşlardır. Bu çocuklara verilen talimatla vatandaşların araçları yakılıyor. Bu eylemden ne gibi bir kazanç elde ediliyor.? Bu eylemciler neden bunu sorgulamıyorlar? İşte yazımın başında bahsettiğim nedenlerden dolayı sorgulama mekanizmasını işletememektedirler. Çocuklar kendi geleceklerini ve kendi hayatlarını, istikballerini feda etmektedirler. Bu çocuklar bizim de çocuklarımız olabilirdi. Bunların aileleri bu çocuklara sahiplenmelidirler. Bu yanlıştan kurtarmalıdırlar. Bunları canlı bomba olarak da kullanabilirler. Yazık olacaktır. Bakınız, dünyanın en büyük nobel ödülünü kazanan Aziz Sancar Güney doğu bölgemizden birisidir. Kürt gençleri bu şahsiyeti örnek almalıdırlar. Dünyadaki başarılarını Kürt halkına armağan etsinler. Kürtler için en iyi hizmet bu ve benzeri hizmetler olmalıdır.. Orta doğu Teknik Üniversitesinde çok başarılı bir öğrenci olan yeğenim, bu tuzağa düştü. geleceğin Aziz Sancarı olabilecek başarılı bir çocuk sekiz ay gibi bir süre hapis yattı. İki yıl gibi bir zaman kaybına uğradı. Morelman bitik bir duruma geldi. Hem ailesini hem kendisini üzdü. Geleceğine önemli bir darbe vurdu. Nasihatlarımızı dikkate almadı. Tüm çocuklarımızda bu çocuğun durumundadır. Bu çocukları önce ünversite, devlet ve aileler sahiplenmelidir. Bu çetelerin tuzağından kurtulmaları için ciddi bir çalışma yapılmalıdır.

Devlet terörle mücadele ederken aynı ölçüde de bölgenin eğitim eksikliği ile mücadele etmelidir. Eğitim seminerleri düzenlenmeli ve PKK’nın gerçek yüzü açıklanmalıdır. Ekonomik anlamda da mücadele verilmelidir. Bölgedeki insanlara aş ve iş götürmelidir. Devletin varlığını her kademede hisettirmelidir, orada yaşayanlar… Devlet vatandaşına güven vermelidir. Devlet millet bütünlüğü sağlanmalıdır. Aynı ölçüde sosyal anlamda da mücadele şarttır. Sosyal ve Kültürel anlamda insanların kalitesi artırılmalıdır.

Saygılarımla

 
Etiketler: Yönetenler, sorgulanmıyor
Yorumlar
Diğer Yazılar
Muhteşem Süleyman (Soylu)
Devleti yıkanlara devlet desteği…
Gerçekten ekonomik çöküntü içinde miyiz?
Devletin tüm kurumları güncellenmelidir…
Beşi birlikçilerin genel kurulu
En zor iştir insan olmak
Terör devleti yok edilecek
Deniz Gezmiş sağ olsaydı Erdoğan'ın yanında yer alırdı
ABD BİZE SAVAŞ AÇTI…
80 MİLYON VATANDAŞIMDAN TALEBİMDİR…
ALÇAKLAR YENİLGİYE DOYAMIYORLAR…
Sanki Cumhuriyet babalarının çiftliğidir…
Van'ın simgesi Vansesi Gazetesi
Terör örgütleri emperyalist güçlerin ellerinde tuttukları maşalardır
Tornadan çıkmış gibiler
Haddini bilmeyenlere hadleri bildirilmelidir
Devlet kendi içinde kurtuluş savaşı veriyor
Her Gün Savaşıyoruz
Kendisini yenileyemeyenler
Halkın sabrı taşmasın
FETÖ terörü yeniden ihanete başlayacak!
Amerika'yla ilgili tüm bağlarımızı koparmalıyız
Lider olunmaz lider doğulur
Halkımız demokrasinin yılmaz bekçileridir
Basın Özgür Mü?
KLİŞELEŞMİŞ HER ŞEY BANA TERS
Kahrolsun terör ve destekçileri
Bükemediğin bileği öpeceksin
Devletin Temsilcileri Uyuyor Mu?
Ermeni Halkı İle Sorunumuz Yok
Alçaklığın sınırı yok…
Etme Bulma Dünyası
Ülkemizin lideri ile onur duyuyorum
Dünyada emsali görülmemiş bir protesto
Benim kadersiz halkım
Tipik Bir Kılıçdaroğlu Klasiği
Anadolu Basın ve Yayın Birliğinin Başkanlar Kurulu Toplantısı Ankarada Yapıldı
Başkanlık sistemi acilen getirilmelidir
En büyük engelleri Türkiye
Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı
İsmail çok Kahraman
Geçmişten çok önemli bir anı
PKK İngiltere'de azerilere saldırdı
İlker Başbuğ
Yazdıklarımın Doğruluğu Ispatlandı
Hikmet Cavit Erdoğan
Haçlı şeytanlardan piyonlarına açık destek
Amerika yenilgiyi hazmedemiyor
İhanet "2"
Devrimci çeteler emperyalistlere uşak olmaya karar verdiler
8 Mart Dünya Kadınlarının Acı Gününü Paylaşıyorum
Devlet Bahçeli Tam Bir Devlet Adamıdır
Ne yaparsam yapayım yine aynı yere çıkıyorum…
Cumhurbaşkanını Anlamamakta Direniyorlar
Kemal bile isyan etti…
Bayatlamış Bir Eylem
Meclise Bakın...! Sevsinler…
Savaş başladı
Çakma Devrimciler
Yaşadığımız Coğrafyada Üçüncü Dünya Savaşı Devam Ediyor…
Van İli Bölgenin Cazibe Merkezi Olabilir
Haçlı Ordusu ve Yerli İşbirlikçileri
İç Savaş Bir Kıvılcımla Doğar
İhanet
Onurlu Bir Dış Politika İzleniyor
Ahlak Toplumsal Bir Değerdir
Joe Biden'e Gereken Söylenmiştir…
Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'dan Başka Bir Derdi Yok!
Kaset Genel Başkanı
Bu devlet mafyaya pirim vermez
Ak Parti Hatalarını Telafi Mi Ediyor?
Büyük balık küçük balığı yutar
Dünyada savaş sonsuza kadar devam edecektir
Acılarla dolu bir yıl geçirdik
Termalin başkenti simav
Emekli milletvekillerinin durumu
Bölgenin lider ülkesiyiz
Van Milletvekili Atalay Komisyon Başkanı Oldu
Devrimcilik ilkeli insanların işidir
Gezi gurubu yeniden sahnede
Kimseye güvenmeden tek başımıza
Sayın Başbakanın dikkatine sunulur "9"
Emine Erdoğan Muhteşemdi
Başbakanın dikkatine sunulur 8
Başbakanın dikkatine "7"
Başbakanın dikkatine sunulur "6"
Başbakanın dikkatine sunulur "5"
Başbakanın dikkatine 4
Başbakanın dikkatine "3"
Başbakanın dikkatine "2"
Başbakanın dikkatine sunulur (1)
Türkiye Kazandı
Van'ın sorunlarını çözecek tek adam
Devlet çok güçlü bir organizasyondur
Beşir Atalay Van için önemli bir şanstır
Kültürü olmayan millet yok olur
Demokrat olmalıyız
Birleşmiş milletler genel kurul yapıyor
Birleşmiş milletler genel kurul yapıyor
Kültür nedir?
Mutlu bayramlar
Devletin Bağımsızlığı Henüz Gerçekleşemedi
Kurtuluş Savaşı Resmen Başlamıştır
Nereden Nereye
Terörle mücadele aralıksız, kesintisiz devam etmelidir
Ne oldum deme, ne olacağım de
İllerde güvenlik zafiyeti…
Devlet Nedir?
Son darbeci de da gitti ve bir devir kapandı
Her derdin dermanıdır sevgi
2001 yılında Türkiye'de iflasın eşiğindeydi
Kahrolsun katiller
Kobani’yi bırak Türkiye’ye bak
Kobani katiliamı insanlık suçudur
Demirel'e çok abartılı tören yapıldı
Sporun yaşamımızdaki yeri
Ekonomi kötü sinyal vermeye başladı
Hoş geldin ey şehri ramazan
Akbabalar leş peşinde
Seçimi kim kazandı kim kaybetti
Yeni Türkiye'de kurmaylarınızı da yenileyin
Anayasa Yeni Türkiye'ye Göre Dizayn Edilmeli
Yeni Türkiye tüm kurumları ile yenilemelidir
Silahşörle kalemşör aynıdır
Medya patronlarının rant kavgası
Basın sonuna kadar özgür olmalı
Anadolu basını desteklenmelidir
Sayin Başbakan Ekonomik Tedbir Almak Zorundasiniz
Kapitalizm hedefine ulaşıyor
Devlet Yanlışından Döndü
Parali Zavallilar
Bebek Katliamı
Tanzanya’daki Vahşete Kim Dur Diyecek?
Haçlı Şeytanlarin İhaneti
Yaşam Andan İbarettir…
Ülkemizin geçmişi…
Büyük Türk Dünyası
Yeri Doldurulamayacak Adam
Bu Ülkede Kürt Sorunu Yok
İhanet Çeteleri
Özgecan’in Cinayeti Dünyamızı Kararttı
Aslını inkar edene, haramzade derler…
iki piyon öldürüldü
Terör, insanlik suçudur…
Mit, Ecevit’i CHP’nin Genel Başkanı Yaptı
Haber Yazılımı