Yazı Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 13:37
 
Yerel yönetimlerde sektörel kümelenme ve kahvaltı rekoru
Erdem Yavuz Ekici
 
 

Yerel yönetimlerde mali kaynak üretimi, bölgesel olarak üretilen mal ve hizmetlerin yine yerel aktörler tarafından işlenerek ve pazarlanarak kent genelinde ekonomik hareketlilik oluşturulması eylemidir. Yerel yönetimlerde kaynak üretilmesi kolay bir faaliyet olmayıp, kaynak üretimi için kentteki üretici, pazarlayıcı, nakliyeci hatta tüketici gibi aktörlerin bir arada hareket etmesi gerekmektedir.

 

Bu durumda, yukarıda bahsedilen aktörlerin senkronize bir şekilde hareket etmesini sağlayacak itici bir gücün olması gerekmektedir. Bu itici gücün adı belediyeler yani yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimlerde, etkin ve kendine yetebilen bir ekonomi isteniyorsa sektörel ve bölgesel kümelenim yapılması iş kümesinin gelişimini, mevcut aktörler arasındaki ilişkileri düzenleyerek veya iş birliği potansiyelini güçlendirerek arttırmayı hedefleyen organize bir girişimde bulunulmalıdır. Yerel yönetimlerin teşvik edeceği kümelenme girişimleri, işletmeleri doğrudan değil dolaylı olarak destekleyen faaliyetleri kapsar, aktörler arasında işbirliğinin geliştirilmesini destekler, ortak faaliyetlere odaklanır, eğitim bilgi ve iletişim teknolojisi araştırma ve geliştirme gibi alanlarda ortak yapıları destekler.

 

Kümelenme;  aynı ya da benzer iş kolunda faaliyet gösteren, coğrafi olarak birbirine yakın, birbirleriyle işbirliği ve rekabet halinde olan üretici firmalar ve onları destekleyici firma ve kurumların bir araya geldiği bir çalışma modelidir. Kümelenmede etkili olan faktörlerden ilki coğrafi faktör olup, bölgede bulunan doğal kaynaklardan gelen gelişmişlik olarak tanımlanan bu durumun bölge ekonomisine etkisi ancak 5 dir. İkinci büyük faktör her bölgede standart olarak bulunan sektörlerdir (eğitim, sağlık, perakende…) Son etken faktör bölgenin uzmanlığı ve bölgede uzmanlığı taşıyan kümelerdir. Bu uzmanlık alanı bölgenin lokomotifi olup temel yapı taşıdır.

 

Kümelenmenin en büyük etkisinin bölgenin uzmanlığı ve bölgede bulunan sektörler olduğu göz önüne alındığında, Türkiye'nin en büyük gölü konumunda olan gölümüz, tescilli marka olan ve dünya rekoruna da konu olan kahvaltımız, bölgenin aldığı kar miktarı göz önüne alındığında kış turizmi gibi yerel ekonomiye güç katacak sektör ve etkenlerin olduğu açıktır. Bu sektörlerde yapılacak kümelenme faaliyetleri sayesinde, yerel bazda birbirine rakip, aynı veya farklı iş kolundaki aktörler bir araya getirildiğinde ekonominin yukarıya doğru ivme kazanacağı açıktır.

 

Bu konuya mikro ölçekde bir örnek vermek gerekirse; 2014 yılında yapılan "Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası" organizasyonunda, başkanlığını şimdiki Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Necdet Takva'nın  yaptığı Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde; Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı kamu ve özel kuruluşların desteğiyle el ele veren hemşehrilerimiz Van'ı bir "marka şehir" yapmak için bir araya gelerek 51793 kişinin katılımıyla Guinness Dünya Rekoru kırılarak, rekor ABD'nin elinden alınmıştı.

 

Yukarıda bahsedildiği üzere, şehirde bulunan hatta o dönem birbirine muhalif olan bir çok kurum, kuruluş, özel sektör çalışanları, kümeleşmenin dahice uygulanması ile bir araya gelmiş şehirdeki farklı iş kollarında bulunan kahvaltıcı, nakliyeci, çaycı, tedarikçi birbirleriyle uyum içerisinde çalışarak mükemmel bir sektörel ve bölgesel kümelenme örneği oluşturmuşlardır.  Van da o dönem 35 civarında bulunan kahvaltı salonu organizasyona eşit şekilde katkı sağlamış, emek vermiş ve birlikte çalışma imkanı yakalamışlardır. Organizasyondan sonra Van Kahvaltısı ülke hatta dünya gündemine oturmuş yerli ve yabancı bir çok turist şehrimize gelerek kahvaltımızın tadına varmıştır.

 

Yerel yönetimlerde ekonominin güçlendirilmesi,, kaynak oluşturulması, bölgesel kaynakların etkin kullanımı için bölgesel ve sektörel kümelenme şarttır. Kümelenmenin yapılabilmesi içinde tetikleyici konumunda olan yerel yönetimlerin başındaki kişinin tüm kurum ve kuruluşlarla barış içerisinde olması, sivil ve resmi makamları senkronize edebilmesi, halkı bir araya getirebilmesi, kaosdan değil sükunetten yana olması, daha da önemlisi yenilikçi fikirlere sahip olması gerekmektedir." Mikro" çap da uygulanan kümelenme örneğinin, tüm il genelinde "makro" düzeyde uygulanması için 31 Mart yerel seçimleri vatandaşlarımız için çok büyük bir fırsat olacaktır.

 
Etiketler: Yerel, yönetimlerde, sektörel, kümelenme, ve, kahvaltı, rekoru,
Yorumlar
Haber Yazılımı