301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
30 Ağustos 2018 - Perşembe 13:22
 
Yeme Bozuklukları
Psikolog Zeynep Ekin
 
 

Yeme bozuklukları, kişinin beden görünüşüyle ilgili ciddi rahatsızlık duymasıyla başlar. Diyet yapmayla devam eden bu rahatsızlıkta kişide aşırı yeme veya yememe gibi davranış tutumları söz konusudur. Kişinin fiziksel sağlığını olumsuz yönde etkiler ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanmasına sebep olur. Fiziksel belirtiler görünürde olsa da temelde ciddi psikolojik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Net bir nedeni bulunmamakla beraber düşük benlik saygısı, depresyon, genetik ve sosyal (zayıflığın daha makbul görülmesi veya öyle gösterilmesi) etkenler tetikleyici sebepler olabilmektedir. Kadınlarda daha çok görülmekte ve başlangıç yaşı ergenlik(15-19) ve genç yetişkinlik(20-24) dönemleridir. Yeme bozuklukları; Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza ve Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu olmak üzere üç başlık altında incelenir.

 

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza’nın temelinde şiddetli kilo alma korkusu ve zayıf bir bedene sahip olma arzusu yatar. Kişi, kilo kaybetme amacıyla sıkı diyet yapar (bütün bir günü sadece krakerle geçirebilir), yoğun egzersiz faaliyetlerinde bulunur. Kontrolünü kaybederek aralıklarla aşırı yeme davranışı gösterebilir. Ancak daha sonra müshil, su atıcı (diüretik) gibi ilaçlarla veya kusturma yoluyla yediklerini çıkarmaya çalışır. Bu durumda kişi tehlikeli derecede zayıf olmasına rağmen kendini sürekli şişman olarak görür. Daha çok mükemmeliyetçi, özgüveni düşük insanlardır.

 

Anoreksiya Nervoza, tedavi edilmezse ölüm riski yüksek olan bir hastalıktır. Kalp rahatsızlıkları, organ yetmezliği, cilt kuruluğu ve sararma, diş çürümeleri, tüylenme, kabızlık, düşük tansiyon, yorgunluk, kas zayıflığı gibi birçok probleme sebep olur. Ciddi bozukluk işaretleri olarak şunlara dikkat edilmelidir; yemek ve kalori konusunda takıntılı tutum, aşırı hareket içinde olma, yemekleri küçük parçalara bölme, zayıf olduğu halde şişmanlıktan yakınma, yemek saklama veya çalma, baş dönmesi, baş ağrısı, bayılma, diyet hapları, kustuğuna dair işaretler, konsantre olmakta güçlük, yorgunluk, depresif ruh hali sayılabilir. 

 

Bulimia Nervoza

Bulimia Nervoza, tekrarlayan yeme atakları ve bu atakların sonunda kişinin yediklerini çıkarması ile devam eden bir yeme bozukluğudur. Bu bozuklukta kişi yağ, şeker, karbonhidrat bakımından zengin yiyecekleri seçer. Gelen ataklarla kişi kontrolünü kaybederek normalden fazla besin tüketir ve bunu kısıtlı bir zaman diliminde gerçekleştirir.Daha sonra utanarak yediklerini;kendini kusturarak, müshil, su atıcı vb. kullanarakçıkartmaya çalışır. Anoreksiya Nervoza’dan farkı bu kişilerin kilosunun normal, normalin biraz üstünde olmasıdır. Ancak kilo almaktan korkar ve beden görünümlerinden memnuniyetsiz olurlar. Sağlıkları tehlikeli derecede kötü olmasa da ciddi problemler yaşayabilirler. Mide rahatsızlıkları, boğaz ağrısı, diş çürümesi, bağırsak ve böbrek sorunları görülebilir.

 

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunda kişi normalden fazla besin tüketir ve bu durumu kontrol edemez. Bulimia Nervoza’dan farkı, kişinin yediklerini çıkartma davranışlarında bulunmamasıdır. Bundan dolayı bu kişilerin kiloları normalin üstündedir. Sonuç olarak bu hastalarda obezite, kalp-damar hastalıklar, yüksek tansiyon problemleri görülür.

 

Yeme Bozukluklarının Tedavisi

Yeme bozukluklarının sebebi, psikolojik kökenli olduğundan psikoterapi ve ilaç tedavisinin eş zamanlı ilerlemesi gerekir. Böylelikle hem vücuttaki bozulan dengenin düzelmesi hem de hastalığın altındaki sebeplerin çözülmesi sağlanmış olur. Ancak bazı durumlarda hastaneye yatış zorunlu olabilir. Özellikle Anoreksiya Nervoza hastalarının sağlıklarının ileri derecede bozulmasıyla damardan besin vermek gerekebilir. Bunların dışında yeme bozuklukları zorlayıcı olsa da tedavi edilebilir hastalıklardır. Bu tür hastalıklardan uzak kalmak istiyorsanız, farkındalığınızı güçlendirip, kendinizle barışık olmakla işe başlayabilirsiniz.

Sağlıcakla.

 
Etiketler: Yeme, Bozuklukları,
Yorumlar
Haber Yazılımı