Yazı Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 21:31
 
V. ULUSLARARASI VAN GÖLÜ HAVZASI SEMPOZYUMU
Nedim İlikçi
 
 

Değerli okurlar; 09-13 Haziran 2009 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Cengiz Andıç Kültür Merkezinde uluslararası bir sempozyum düzenlenmiş. Bu sempozyuma yerli ve yabancı seksen bilim adamı katılmış ve tebliğlerini sunmuş. Sempozyum; Van Valiliğinin ev sahipliğinde, İstanbul Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası, TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi ve ÇEKÜL Vakfının organizasyonları ile gerçekleşmiş.

Bu sempozyuma sunulan tebliğlerde, Van’ımızın binlerce yıllık hafızası bir kez daha hatırımıza sunulmuş. Tarih, etnoğrafya, arkeoloji, coğrafya, edebiyat, turizm, ticaret, mutfak kültürü vb. alanlardaki birikimi işlenmiş. Bahse konu alanlarda çok önemli bilgiler sunulmuş ve hafızamızın  canlı tutulması sağlanmış.

Bilindiği üzere Van’ımız binlerce yıllık kültürel birikime ev sahipliği yapmaktadır. Bu kültürel mirası gün yüzüne çıkarmak ve hatırlanır kılmak için düzenlenen Sempozyumlar ilimizin kültür hayatına son derece önemli katkılar sağlamaktadır.  Yapılan yeni arşiv araştırmaları ve edinilen yeni bilgilerin sempozyumlar aracılığı ile Vanlılarla, ülke ve dünya kamuoyu ile paylaşılması son derece önem arz etmektedir.  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğünün Van’ımızın tarihi ve kültürü ile ilgili bu türden sempozyumlara ev sahipliği yapması insanımıza kültürel bir zenginlik sunmaktadır. Kitaptaki iki farklı makalede Van Balığı ile ilgili sunulmuş bilgilerden birer paragrafı siz okuyucularla paylaşmak istiyorum.

Abdullah Acar “İslam Coğrafyacılarına Göre Van Gölü ve Çevresi” başlığı ile sunduğu tebliğinde birçok bilgi vermekle beraber, Van Balığı’nın ihracı ile ilgili Müslüman gezginlerden önemli alıntılar yapmaktadır.  Tebliğinde İbn-i Havkal’dan (10.y.y) şöyle bir alıntı yapıyor:” Bu gölden et-tarikh adında küçük bir balığın çıkarıldığını, tuzlanarak Musul, El-Cezire dolaylarına, Suriye ve Irak’ın bazı bölgelerine ihraç edildiğini kaydetmektedir. İdrisi’den (12.y.y.) yaptığı alıntıda “Hilat ve Erciş’in güneyindeki gölden çıkarılan bu balığın tuzlanarak gönderildiği yerlere Rakka ve Harran’ı da eklemektedir.” Yakut el Hamevi’den (12.-13.y.y.) yaptığı alıntıda Van Balığı hakkında:”Buranın bir büyük gölü vardır ki dünyada eşi yoktur. Buranın et-tarikh denilen meşhur balığı çeşitli bölgelere ihraç edilir. Ben bu balıktan Belh’te gördüm. Bana bu balığın Gazne’de de bulunduğunu anlattılar. Gazne’nin buraya uzaklığı dört aylık yürüyüş mesafesindedir. Bu göl dünyanın harikalarındandır.”dediğini aktarıyor. Bu bilgiler bizlere tuzlu Van Balığının eski tarihlerde de ihraç malzemesi olduğu bilgisini veriyor.

Güzin Sühran Belli ve Oktay Belli tarafından “Evliya Çelebi’ye Göre 17. Yüzyılın Ortalarında Van Bölgesi Mutfak Kültürü ve Yemekleri” başlıklı tebliğlerinde Van Balığı ile alakalı, Evliya Çelebi’den şöyle bir alıntı paylaşırlar:” Bend-i Mahi mevkiinde, yılda bir kere Mayıs ayında Van Gölünde en küçük bir balık görünmezken, o gün Allah’ın emriyle Van Gölü’nün balıkları ortaya çıkıp bu Bend-i Mahi Deresinden yukarı doğru tam bir ay boyunca yüz binlerce büyük ve küçük balıklar geçer. Orada Bend-i Mahi Sultanı denilen bir ziyaret yeri vardır, bütün balıklar o ziyaret yerine varıp o tarafın su otlarından ve eğir köklerinden otlayıp ve o sultanı ziyaret edip bir andan sonra geriye dönerler. Mahallin  Bend-i Mahi adlı yeri Van Defterdarı tarafından bir ağ ile kapatılır.”der ve şöyle devam eder:” Doğu Anadolu tüccarı ile Acem bezirganları satın aldığı binlerce deve yükü tuzlu balığı Acem diyarına, Lahican, Bakü ve Azerbeycan’a götürürler.”der…..Evliya Çelebi’den alıntı yapılarak verilen bu bilgi, yukarıda İslam gezginleri tarafından verilmiş olan bilgileri doğrular mahiyettedir. 

Sempozyuma sunulan tebliğler, Prof. Dr. Oktay Belli’nin editörlüğü ile kitaplaştırılmış. Kitabın yayına hazırlanmasında düzenleme, danışma ve yayın kurulunda birçok bilim adamı ve yetkili görev almış. Kitap 2010 yılında Mavi Ofset Basım Yayın Tic. San. Ltd. Şti. tarafından İstanbul’da basılmış. Van Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları arasından piyasaya çıkmıştır. Kitap kuşe kâğıda basılmış, 704 sayfadan ibarettir ve sunulan bilgiler son derece kaliteli fotoğraflarla da zenginleştirilmiştir. Özellikle her Vanlının kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap olduğunu belirtmek istiyorum. Van’ı çok farklı başlıklar altında konu alan bu kitabı edinmeyi ve okumayı herkese tavsiye ediyorum. Kalın sağlıcakla….

 

 
Etiketler: V., ULUSLARARASI, VAN, GÖLÜ, HAVZASI, SEMPOZYUMU,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ALİ İHSAN SABİS HARP HATIRALARIM BİRİNCİ DÜNYA HARBİ
KİLİM
VAN'DA GÖÇ HAREKETLERİ
Alıntılar ve Fotoğraflarla 1914 ÖNCESİ ERMENİ KÖY HAYATI
ANILARLA ESKİ VAN’A DOĞRU BİR YOLCULUK
Sultan II. Abdulhamid Döneminde Van Vilayeti
Van Kent Araştırmaları
Yakın Tarihimizde Van Uluslararası Sempozyumu
VAN VE ÇEVRESİNDE ERMENİ İSYANLARI(1896-1916)
İngiliz Konsolos James Brant'ın Gözüyle Doğuda Değişim Yılları (1836-1852)
Doğu Anadolu ve Urartular
Görenlerin Gözü ile Van'da Ermeni Mezalimi
Van yatırları ve menkıbeleri
Van Mutfak Kültürü
Van Efsaneleri
Osmanlı Arşiv Belgelerinde Van
Ermeniler ve 1915 Tehcir Olayı
Van Tarihi ve Kürtler Hakkında Tetebbuat
Van Demek Vatan Demek
Evliya Çelebi Seyahatnamesi
Van Tarihi
Van Üçlemesi Gülü Astım Duvara
Hatıralarım "Ermeni Olaylarının İçyüzü"
Van Gölü'nün gemileri Tatvan'dan Bodrum'a yelken peşinde bir yaşam
Anadolu'da Amerikan Misyonerliği ve Misyon Hastaneleri (1880-1934)
Yakın tarihin canlı tanığı ZEVE
Arşiv Vesikalarıyla Ermeni Mezalimi ve Ermeniler
Kazım Karabekir Hayatım
XVI. ve XVII. Yüzyıllarda Van (1548-1648)
Ermeni Komitelerinin A'mal ve Harekât-I İhtilaliyyesi
GEÇMİŞTEN GELECEĞE VAN TÜRKÜLERİ-1 (Sözlü Kırık Havalar)
YÜKSEK YAYLANIN BAŞKENTİ VAN-TUŞPA Arkeolojik Rehber
Amerikan Misyonerlerinin Faaliyetleri ve Van İsyanları (1896)
Egido'nun hazin sonu
Ölüm ve sürgün Osmanlı Müslümanlarının etnik kıyımı (1821-1922)
Beş Türk Eyaletine Doğru
20. YÜZYIL DÖNEMECİNDE RUS GENERAL MAYEVSKY'NİN TÜRKİYE GÖZLEMLERİ VAN-BİTLİS VİLAYETLERİ ASKERİ İSTATİSTİĞİ
Ah Tamara
YIKILAN BİR ŞEHRİN ANATOMİSİ
Doğunun Yıldızı Van
Sefername
Van'da Ermeni Devleti Denemesi -Belgelerle-
Van'da Ermeni Mezalimi (1895-1920)
Cumhuriyet Dönemi'nde Vangölü havzasında yapılan kamu harcamaları ve yatırımlar (1923-1950)
Çeşitli Yönleriyle Van
OSMANLI ORDUSUNDA DÖRT YIL (1915-1919)
Bizim Eller Van
Ermeni Dosyası
Zavallı bir kuşun feryadı
Şark Yıldızı
Sona
Seyahatname-i Hudud
Türkiye'de Ermeni Meselesi
Urartu Tarihi ve Kültürü
Tarihi hakikatler
Seyyahların Gözüyle Van XIX. Yüzyıl
Van Hayatının En Yakın Şahidi: Molla Hamid Ekinci
Vilayat-ı Şarkiye Mültecileri Unutulmuş Bir Göç Trajedisi (1915-1923)
1915 Van'da Ermeni İsyanı
Sadettin Paşa'nın Anıları
Van konulu kitaplar
2 Nisan 2018'in bir Vanlı olarak bana hatırlattıkları
Haber Yazılımı