Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
04 Mart 2018 - Pazar 18:27
 
Taşerona kadroda işçiyi ne bekliyor?
Av. Sedat Anaran
 
 

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar Resmî Gazete'de yayımlandı. Hükümet çıkardığı 696 sayılı kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasını sağlayacak düzenlemeyi yasalaştırmıştı.KHK düzenlemesine göre, taşeron işçilerin kadroya alınmasında 4 Aralık 2017 tarihi esas alınmış ve bu tarih baz alınarak taşeron işçilerin başvuruları alınmaya başlanmıştı.

Taşeron sınavına sayılı günler kalmışken, kadroya geçenlerin listesi bağlı oldukları kurumlar tarafından yayımlanmaya devam ediyor. Devlet kurumlarının resmi internet sitesi üzerinden kabul ve red listesi halinde yayımlanan taşeron listeleri, Resmi Gazete'de yayımlanan 2 Mart tarihine kadar devam etmişti. Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşları çalışmalarını tamamlayarak, kadrolara ilişkin açıklamalarını ve listeleri yayınlamaya başladılar. Bu kamu ve kuruluşlar içerisinde Van ilinde ; Gevaş Belediyesi, Gürpınar Belediyesi, Sağlık İl Müdürlüğü, Karayolları 11. Van Bölge Müdürlüğü, İpekyolu Belediyesi , Tuşba Belediyesi' de yer almaktaydı. Bazı kurumlar ise resmi gazetede belirlenen süreyi, çalışmalarını tamamlayamadıklarından bahisle geçmiş bulundular.

Peki, Listeler Sonrası İşçileri Ne Bekliyor?

Van'da taşeron işçisi olarak yaklaşık 20 bin işçi var.Van' da kabul/red listelerini açıklayan kurumlar uhdesinde bulunan taşeronlar, bağlı bulundukları bakanlıkların resmi internet sitesi üzerinden isim listesini kontrol edebilecekler. Kesin listeler akabininde hak kazanan adaylar için 3 Mart- 22 Mart tarihleri önemli. Taşeron işçiler bu tarihler arasında taşerona kadro sınavına girecekler. Sınav kuruluna itiraz için 23-26 Mart, kesin liste ilanları için 27-31 Mart olarak takvim işletilip, içinde yer aldığımız ayda mevcut düzenlemeye nihai çözüm getirilecek.

2 Nisan tarihinde hak sahipleri tarafından toplu olarak geçişler sağlanacak olup, bu işçiler için söz konusu yasada bir tespit komisyonu oluşturulacak. İki yedek en az üç asıl üyeden oluşan bu komisyonun görevi, taşeron işçilerin kurumlarda geçiş süreçlerini sağlayacak. Taşeron işçilerin sınava tabi tutulması başta olmak üzere bir çok açıdan eleştiriye maruz bırakılan bu konuda yasal süreçleri izleme ve red edilmeler neticesinde izlenecek hukuki prosedür ve itirazlar noktasında bilahare kaleme alacağımız yazılarımızda yer verecek olup, bu ay içerisinde gerçekleştirilecek sınav noktasında, alın terleriyle ıslanan toprağı kurutmayan emekçilerimize ilerisi için, lütuf olmayıp hak olarak görülen yasal haklarının iadesi için umutlu temenniler diliyoruz.

 
Etiketler: Taşerona, kadroda, işçiyi, ne, bekliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı