Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
15 Mart 2020 - Pazar 14:59
 
Saklı Hazine 5
Dr. Muhammet Veysel Zortul
 
 

Ertesi gün Antalya istikametine doğru yola çıktılar. Kararlıydılar. En son nota kadar defineyi aramaya devam edeceklerdi. Yol kenarında Selçuklulardan kalma bir kervansaray, hemen yanında ise eski bir değirmen gördüler. Bir ninni gibi şırıl şırıl akan su, binlerce yıldır akmış, binlerce yıl daha akacaktı… Osmaniye, Adana, Karaman'ı bir solukta geçip muz bahçelerini aştıktan sonra Alâeddin Keykubat'ın şehri Alanya'ya geldiler. Yeni krokiye göre hazine, heybetli Alanya Kalesi'nde idi. Her zamanki gibi burada da karşılarına yine bir not çıktı. Alışmışlardı artık. Yeniden yola koyulup Torosların eteklerinde mola verdiler. Az ötelerinde Yörük çadırları gözüküyordu. Hayvan otlatan yanık yüzlü çocuklar, kamıştan uçurtma yapmış, uçuruyorlardı. Gökyüzü ebemkuşağı gibi renkten renge bürünmüştü.

Bir sonraki molayı bir sahil kasabasında, iğde ağaçlarının altında verdiler. Uçsuz bucaksız bir merada yaşlı bir kadın yanık bir türkü çığırıyor, yanı başına çömelmiş çoban, kavalıyla eşlik ediyordu. Sesi duyan tavuklar gıdaklıyor, civcivler koşturup annelerinin kanatlarına sığınıyor, koyunlar başlarını kaldırıyor, birbirlerine toslayan iki inatçı keçi didişmeyi bırakıp kulak kabartıyor, kuzular aşinası olmadıkları bu sese meleyerek karşılık veriyorlardı. Derken tozu dumana katan bir araba yanaştı. Ağaçlara tünemiş sığırcıklar gelen arabayı izlerken iki kumru nöbetleşe yumurta bekledi, daha ötelerde bir yusufçuk öttü. Yaşlı kadının eline bir miktar para sayan şoför, güğümlere doldurulmuş sütleri arabaya yükleyip şehrin yolunu tuttu. Yaşlı kadın güvençle alnındaki terleri silerken koyunlar dik dik otlağa doğru yürüdüler.

Yolculukları neşeyle sürüyordu. Bir şehrin girişinde kocaman harflerle 'Gitmediğin yer senin değildir.' diye yazıyordu. Sıra sıra dağları arkalarında bırakırken, türküler dinleyip çam sakızı çiğnediler.  Nefesleri kocaman bir orman kokmuştu. Muğla'da çiftçiler pantolonlarını çemremiş, alınlarında domur domur terle çalışıyorlardı. Onlar çalışmaya, toprak ise ürün vermeye doymuyordu. Efeler diyarı Aydın'ın Karpuzlu'sunda meydana sinema kurulmuş, halk ailecek sinema izliyordu. Ayhan Işık'ın 'Reca ederim bu bahsi kapayalım…' repliğini duyunca "Acaba biz de şu hazine bahsini kapasak mı?" diye söyleşip gülüştüler.

 İki kardeş az gidip, uz gidip dere tepe düz gittikten sonra Kral Midas'ın yıkandığı Tabak Çayı'na bile vardılar. Serin çayda ellerini yüzlerini yıkayıp her biri altından da değerli leziz meyvelerden yediler. Nihayet son notu da buldular. Manisa Merkez Efendi Camii'nin bahçesinden çıkan notta, aynen şöyle yazıyordu: "Evlatlarım; hayatımın büyük bir kısmını define aramakla geçirdim. Gitmediğim şehir, kazma vurmadığım kasaba kalmadı. Hiç de define bulamadım. Fakat bu aramalarımda asıl hazinenin, bağrından çıktığımız güzel ülkemiz, eşsiz Anadolu'muz olduğunu anladım. Yıllardır yurt dışında yaşayan siz yavrularımın da bu gerçeği anlaması için sizi de böyle dolaştırdım. Hakkınızı helal edin…" Murat notu yavaşça katlayıp usulca öptü.

Ahmet de Murat da çok yorgun fakat mutluydular. Şifa niyetine mesir macunu alıp ecza deposu Spil Dağı'nın eteklerinde sözleştiler. Bundan sonra sık sık ülkelerine gelecekler, imkân olursa çocuklarını Anadolu'da büyüteceklerdi. Onlar İstanbul istikametine yönelirken bir grup genç kız da Spil Dağı'nı tarıyor, sütü kesilen bir kadın için hayıt otu arıyorlardı…

-SON-

 
Etiketler: Saklı, Hazine, 5,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Doğru İnsan mısınız?
Ne Zaman Ölsek?
Evlilik Ne Zaman Rayına Girer?
Çocuklar ne ister?
Bebeklere isim nasıl konur?
Kaç Takipçiniz Var?
İnsansever misiniz?
Evlilik Bakımı Yaptırdınız mı?
Hababam Sınıfı Niçin Çok Sevildi?
İsmimiz Kariyerimizi Etkiler mi?
Osmanlı Ermenileri Katletti mi?
Korona
Saklı Hazine 4
Saklı Hazine 3
Saklı Hazine 2
Saklı Hazine 1
Cumhuriyet Bayramı
Şu boğaz harbi nedir
Zübeyde Hanım
Kurtuluş Savaşı
Mustafa Kemal Niçin Büyük Bir Liderdi?
Bekârlık sultanlık mıdır?
ERKEK ADAM KÜPE TAKAR MI?
Kıyamet ne zaman kopacak?
Hezarfen çelebi uçtu mu?
Hz. İsa gelecek mi?
V. Murad Deli Miydi?
Kahve içmek caiz midir?
Vampir Drakula yaşadı mı?
Halide Edip Adıvar Mandacı Mıydı?
Baltacı Mehmet Paşa Katerina ile aşk yaşadı mı?
Mustafa Kemal'in Aşkı
Vesikalı Vatan 14
Vesikalı Vatan 13
Vesikalı Vatan 12
Vesikalı Vatan 11
Vesikalı Vatan 10
Vesikalı Vatan 9
Vesikalı Vatan 8
Vesikalı Vatan 7
Vesikalı Vatan 6
Vesikalı Vatan 5
Vesikalı Vatan 4
Vesikalı Vatan 3
Vesikalı Vatan 2
Vesikalı Vatan 1
Erkeklere ölüm
Çirkinler de Sever
Ertuğrul
Kerem Aslı(sı)nı Arıyor
Selanik Vakası
Bilmece
Beşiktaş Karakolu
Yabancı
Memnu Meyve
Aşkla Savaşmak
Bir Mutsuzluk Öyküsü
Yırtık Gömlek
Stratenice
Sular Yükselirken
Dünya Vanlılar Günü
Yasak Aşkın Savaşı Truva
Güleç Kız
Yıldırım düşerken
Bir Amazon Kadınının Günlüğü
Kösem'in düşü(şü)
Zengin koca
Tekfurun kızı
Bit
Leylekleri öldürmek
Dünyada Van ahirette iman
Asırlık gazetenin aziz okuyucuları
Dua et ki orucum
Araftaki Vanlılar
Tatil
Doktor Civanım
Servet Aydınoğlu
Sucuklu yumurta
Misafir
Renkli Televizyon
İlk Aşk
Parayı kim buldu
Kaçak
Sınav
Cesim Abi De Bizi Görecek Mi
Ranza
Acı Şeker
İzdivaç
Karne
Minel Aşk
Aşçı
BABAM ve oğlu
Babalar Ağlamaz mı Anne?
Home
Işkın değil muz
Nasıl Zengin Oldum
Buzdolabı
Ankara-Van
İki Nisan/İki Bebek
Merhaba
bloklar sağ bitiş -->
Haber Yazılımı