Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
08 Temmuz 2016 - Cuma 17:58
 
Ranza
Dr. Muhammet Veysel Zortul
 
 

Aramızda ya 30 metre vardı ya da yoktu. İsmi gibi şahin bakışlarını üzerime çivilemiş tuhaf tuhaf bakıyordu. Belki de aynı şekilde karşılık vermemi istiyordu ama görmezlikten gelerek kirden renk değiştirmiş çorabıma yönelmiştim. Salı günleri dışında sıcak su imkânımız olmadığından çoraplarımı genellikle elimde yıkar ve koğuşun peteğine asarak kurumasını beklerdim. Birkaç dakika sonra çekip giderken ben de koğuşumun yolunu tuttum. Çoraplarımı peteğe asıyordum ki ortak arkadaşlarımız Levent, Mehmet, Yılmaz ve Mevlüt gelerek arabayla gezmemizi teklif ettiler. Bu gezi ile bizi barıştırmak istediklerini biliyordum. Nazikçe reddettim ve geçip ranzama uzandım.

Ne de çabuk geçmişti yıllar. Biz Şahinle Malazgirt Alparslan Lisesi'nin ortaokul kısmında aynı sınıfı ve pansiyonu paylaşmıştık. O günler henüz 11 yaşındaydık ve dostluğun ne demek olduğunu daha o günler öğrenmiştik. Anne babadan ayrı olmak daha o günler olgunlaştırmıştı çocuk bedenlerimizi. Birlikte gezer, birlikte oynar, birlikte uyurduk… Dolaplarımız birbirimize ardına kadar açıktı. Paramıza, defterimize hatta iç çamaşırımıza varana kadar her şeyimiz ortaktı.

Sonra ben nakille Van'a gelince o da peşimden gelmiş ve yine aynı okulu ve hatta aynı koğuşu paylaşmıştık. Ranzalarımız bile altlı üstlüydü. Derken çocukluk evremiz hiç fark etmediğimiz bir şekilde geçip gitmiş ve artık ikimiz de 17 yaşındaydık. Şimdi gençtik ve olduğunu zannettiğimiz aklımız da bir karış havadaydı. Birlikte geziyor, film izlemek için kaçak yollarla kahvelere giriyor, kavgalarda birbirimizin arkasını kolluyorduk. Onunla tek farkımız vardı ki; o Uzakdoğu sporlarına bense futbola meraklıydım. Bunun dışında her konuda uyuşan adeta yapışık ikizler gibiydik.

Ama insan en çok da sevdiğine kırılırmış. Bir yemek esnasında demir bardaklarımıza su doldururken bardakları ben çalkalamış ve en son artığı onun bardağına döktüğüm için tartışmış ve küsmüştük. İnsan böyle küçük bir mevzudan dolayı küser miydi birbirine ama küsmüştük işte. Beş yıllık dostluğumuz hatta kardeşliğimiz sudan bir bahane ile bitivermişti. O günden sonra yan yana gelmemeye özen göstermiş velev ki denk gelsek bile çabucak yolumuzu değiştirerek uzak durmuştuk birbirimizden.

Çocukluk uçup gitti sanıyorken ikimiz de çocukluk etmiştik ve ben şimdi uzandığım ranzamda bunu daha iyi anlamaya başlamıştım. Her halde Şahin de bunu anlamış olacak ki bu akşam bana uzun uzun bakmış ve konuşmak için bir girizgâh aramıştı. Keşke çocukluk etmeyip karşılık verseydim. Ama kararlıydım; bu gece onunla konuşacak ve yeniden o eski güzel günlerimize dönecektik.

Bu düşüncelerle dalıp gitmiştim ki koğuşuma kadar gelen seslerle çabucak kendime geldim. Acaba sahura kadar uyumuştum ve nöbetçiler sahura mı kaldırıyordu? Ranzamdan atlayıp çabucak aşağı indiğimde herkesin hastaneye akın ettiğini gördüm. Ne olduğunu bilmiyordum ama içimden bir şeyler kopmuş gibiydi. Hiç durmadan koşup nefes nefese acile geldiğimde yaralı arkadaşlarımıza kan vermek için kuyruğa girenleri gördüm. Peki Şahin? Şahin neredeydi? Acil servisten çıkıp hemen morga yöneldim ve morg görevlisinin bütün itirazlarına rağmen içeri girdim. Altlı üstlü olmasa da yine bir ranzadaydı. Üzerinden beyaz örtüyü hafifçe araladım ve cam kırıklarının iyice morarttığı elini usulca tutarak kulağına fısıldadım:

"Ben geldim Şahin. Hala küs müyüz…"

 
Etiketler: Ranza
Yorumlar
Diğer Yazılar
Doğru İnsan mısınız?
Ne Zaman Ölsek?
Evlilik Ne Zaman Rayına Girer?
Çocuklar ne ister?
Bebeklere isim nasıl konur?
Kaç Takipçiniz Var?
İnsansever misiniz?
Evlilik Bakımı Yaptırdınız mı?
Hababam Sınıfı Niçin Çok Sevildi?
İsmimiz Kariyerimizi Etkiler mi?
Osmanlı Ermenileri Katletti mi?
Korona
Saklı Hazine 5
Saklı Hazine 4
Saklı Hazine 3
Saklı Hazine 2
Saklı Hazine 1
Cumhuriyet Bayramı
Şu boğaz harbi nedir
Zübeyde Hanım
Kurtuluş Savaşı
Mustafa Kemal Niçin Büyük Bir Liderdi?
Bekârlık sultanlık mıdır?
ERKEK ADAM KÜPE TAKAR MI?
Kıyamet ne zaman kopacak?
Hezarfen çelebi uçtu mu?
Hz. İsa gelecek mi?
V. Murad Deli Miydi?
Kahve içmek caiz midir?
Vampir Drakula yaşadı mı?
Halide Edip Adıvar Mandacı Mıydı?
Baltacı Mehmet Paşa Katerina ile aşk yaşadı mı?
Mustafa Kemal'in Aşkı
Vesikalı Vatan 14
Vesikalı Vatan 13
Vesikalı Vatan 12
Vesikalı Vatan 11
Vesikalı Vatan 10
Vesikalı Vatan 9
Vesikalı Vatan 8
Vesikalı Vatan 7
Vesikalı Vatan 6
Vesikalı Vatan 5
Vesikalı Vatan 4
Vesikalı Vatan 3
Vesikalı Vatan 2
Vesikalı Vatan 1
Erkeklere ölüm
Çirkinler de Sever
Ertuğrul
Kerem Aslı(sı)nı Arıyor
Selanik Vakası
Bilmece
Beşiktaş Karakolu
Yabancı
Memnu Meyve
Aşkla Savaşmak
Bir Mutsuzluk Öyküsü
Yırtık Gömlek
Stratenice
Sular Yükselirken
Dünya Vanlılar Günü
Yasak Aşkın Savaşı Truva
Güleç Kız
Yıldırım düşerken
Bir Amazon Kadınının Günlüğü
Kösem'in düşü(şü)
Zengin koca
Tekfurun kızı
Bit
Leylekleri öldürmek
Dünyada Van ahirette iman
Asırlık gazetenin aziz okuyucuları
Dua et ki orucum
Araftaki Vanlılar
Tatil
Doktor Civanım
Servet Aydınoğlu
Sucuklu yumurta
Misafir
Renkli Televizyon
İlk Aşk
Parayı kim buldu
Kaçak
Sınav
Cesim Abi De Bizi Görecek Mi
Acı Şeker
İzdivaç
Karne
Minel Aşk
Aşçı
BABAM ve oğlu
Babalar Ağlamaz mı Anne?
Home
Işkın değil muz
Nasıl Zengin Oldum
Buzdolabı
Ankara-Van
İki Nisan/İki Bebek
Merhaba
Haber Yazılımı