Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
18 Şubat 2018 - Pazar 11:24
 
Kösem'in düşü(şü)
Dr. Muhammet Veysel Zortul
 
 

Güçlükle çıkabildiği dolabın üzerinde sessizce beklerken solukları muharebe meydanlarındaki atlar gibi sıklaşmıştı. Başı dönüyor, gözleri kararıyordu. Şuuru yerindeydi ancak sanki tatlı bir düşe dalmış gibiydi. Belki de o düşü kendisi kurmuş ve o an için o düşe sığınmıştı.

Çocukluğunu düşünürken neredeyse unuttuğu adını hatırladı Anastasia. Uçsuz bucaksız yeşillikler içerisindeki evlerini, mutlu ailesini, güleç komşularını...  Sonra babasının vakitsiz ölümünü ve yetim kalışını.Ve tabi Bosna'dan alınıp payitahta getirilişini…

Saraydaki en güzel kızlardan biriydi. Henüz 14 yaşındaki Sultan Ahmet'in hemencecik dikkatini çekmiş ve önde gelen hasekisi olmuştu. Bir kölenin ulaşabileceği en yüksek noktaya ulaşmıştı. Yeni adıMâhpeyker iken bir de 'Kösem' eklenmişti. Kusursuz yüzünden dolayı almıştı bu lakabı. Sevmişti de.

Artık bir hükümdar eşiydi. Osmanlı Devleti'nin ekber-erşed sistemine geçmesine ve böylece şehzadelerin öldürülmesinin engellenmesine etki edenlerden biri de oydu. Çünkü her şeyden önce bir anaydı ve çocuklarını korumak istiyordu. Gerçi yine de oğlu Kasım'ın öldürülmesini engelleyemeyecek İbrahim'i ise zavallı göstermek suretiyle ancak kurtarabilecekti.

Kurduğu düşüne devam etmek istese de koridordan gelen ayak sesleri dikkatini dağıtıyordu. Yine de kendisini zorluyor ve o şatafatlı günlerine gitmek istiyordu.IV. Murat'ın çocuk yaşta tahta geçmesi ile koca devletin ipleri sadece ve sadece kendi elindeydi. Koca imparatorluğu bir kadın yönetiyordu artık.

 Öyle çok geliri vardı ki saymakla bitirilemezdi. Fakat mal mülk biriktirmek gibi bir derdi yoktu. Hiç olmadığı kadar eli açıktı.Hapishanelere gider, borçluların borcunu ödeyerek onları kurtarır, fakirleri gözetirdi. Hizmetindeki kızları ihmal etmez, vakti gelenlerin çeyizini düzerek uygun biriyle evlendirirdi. Hacıların uzun yolculuklarında susuz kalmamaları için kuyular açtırır, fakirlere yardım eder, birçok yere vakıflar kurardı.

 Bunları düşündükçe gülümsese de çok geçmeden yüzünü buruşturdu. Keşke dedi, keşke iktidar mücadelesinin bu kadar çok içinde olmasaydım. Hep azla yetinebilseydim lakin yapamadım. Torunum Mehmet tahta çıkarken, oğlum İbrahim'in boğdurulmasını engelleyebilirdim belki de. Ve tabi Mehmet'in annesi Turhan Sultan varken eski saraya gidip kendi halimde yaşayabilirdim. Bunları yapmak yerine hep birinci sırada olmak istedim.

Yeniden düşlerine dalsa da artık düşleri bulanıklaşmış hatta kirlenmişti. Devlet işlerine müdahale ettikçe Padişah annesi Turhan da müdahalelere başlamış ve iki ihtiraslı kadın karşı karşıya gelmişti. Yeniçeri ağaları ile birlik olup torununu tahtan indirmeye karar verdiği günü hatırladı. Turhan öldürülecek, icap ederse Mehmet'e de zehirli şerbet içirilecekti. İyi de böyle bir canavarlığı nasıl düşünebilmişti? Demek ki makam ve mevki hırsı insanı canavarlaştırabiliyordu.

İçi hiç olmadığı kadar daralmıştı. Koridordaki ayak sesleri artmış, gelenler kapıya dayanmışlardı. Gelenlerin kim olduklarını biliyordu. Bunlar Turhan'ın cellatlarıydı. Komplosunu haber almışlar ve daha önce davranmışlardı. Güçlükle gözlerini aralayıp saklanmaya çalıştığı yere baktı. Burası ölümünü birkaç dakika geciktirebilirdi, o kadar.

Yine keşkeler geçti içinden. Keşke dedi, keşke Sultan Ahmet'in beni sevdiği kadar ben de onu sevebilseydim. Gerçi ben de sevdim, inkâr edemem ama ben daha çok gücü sevdim, güceâşık oldum. Keşke kocamın dediği gibi ay yüzlü yanimâhpeyker olabilseydim. Fakat ben aydınlık bir yüz olmak yerine ayınkaranlık yüzünü seçtim hep. Keşke! Keşke!...

Feci şekilde öldürülürken bir türlü kopamadığı saltanatı da dâhilolmak üzere her şeyini kaybetmişti. Düşlerini bile…

 
Etiketler: Kösem'in, düşü(şü),
Yorumlar
Diğer Yazılar
Doğru İnsan mısınız?
Ne Zaman Ölsek?
Evlilik Ne Zaman Rayına Girer?
Çocuklar ne ister?
Bebeklere isim nasıl konur?
Kaç Takipçiniz Var?
İnsansever misiniz?
Evlilik Bakımı Yaptırdınız mı?
Hababam Sınıfı Niçin Çok Sevildi?
İsmimiz Kariyerimizi Etkiler mi?
Osmanlı Ermenileri Katletti mi?
Korona
Saklı Hazine 5
Saklı Hazine 4
Saklı Hazine 3
Saklı Hazine 2
Saklı Hazine 1
Cumhuriyet Bayramı
Şu boğaz harbi nedir
Zübeyde Hanım
Kurtuluş Savaşı
Mustafa Kemal Niçin Büyük Bir Liderdi?
Bekârlık sultanlık mıdır?
ERKEK ADAM KÜPE TAKAR MI?
Kıyamet ne zaman kopacak?
Hezarfen çelebi uçtu mu?
Hz. İsa gelecek mi?
V. Murad Deli Miydi?
Kahve içmek caiz midir?
Vampir Drakula yaşadı mı?
Halide Edip Adıvar Mandacı Mıydı?
Baltacı Mehmet Paşa Katerina ile aşk yaşadı mı?
Mustafa Kemal'in Aşkı
Vesikalı Vatan 14
Vesikalı Vatan 13
Vesikalı Vatan 12
Vesikalı Vatan 11
Vesikalı Vatan 10
Vesikalı Vatan 9
Vesikalı Vatan 8
Vesikalı Vatan 7
Vesikalı Vatan 6
Vesikalı Vatan 5
Vesikalı Vatan 4
Vesikalı Vatan 3
Vesikalı Vatan 2
Vesikalı Vatan 1
Erkeklere ölüm
Çirkinler de Sever
Ertuğrul
Kerem Aslı(sı)nı Arıyor
Selanik Vakası
Bilmece
Beşiktaş Karakolu
Yabancı
Memnu Meyve
Aşkla Savaşmak
Bir Mutsuzluk Öyküsü
Yırtık Gömlek
Stratenice
Sular Yükselirken
Dünya Vanlılar Günü
Yasak Aşkın Savaşı Truva
Güleç Kız
Yıldırım düşerken
Bir Amazon Kadınının Günlüğü
Zengin koca
Tekfurun kızı
Bit
Leylekleri öldürmek
Dünyada Van ahirette iman
Asırlık gazetenin aziz okuyucuları
Dua et ki orucum
Araftaki Vanlılar
Tatil
Doktor Civanım
Servet Aydınoğlu
Sucuklu yumurta
Misafir
Renkli Televizyon
İlk Aşk
Parayı kim buldu
Kaçak
Sınav
Cesim Abi De Bizi Görecek Mi
Ranza
Acı Şeker
İzdivaç
Karne
Minel Aşk
Aşçı
BABAM ve oğlu
Babalar Ağlamaz mı Anne?
Home
Işkın değil muz
Nasıl Zengin Oldum
Buzdolabı
Ankara-Van
İki Nisan/İki Bebek
Merhaba
Haber Yazılımı