Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 16:09
 
Kentimizi korumak kendimizi korumak
Şahbettin Uluat
veyselvuran655
 
 

Biz insanlar yaşarken dokunduğumuz insanlarla, sistemlerle ve diğer şeylerle etkileşimlerimizde onlarla ilgili sorumluluklar altına girer, haklar ediniriz.

Bu hakların ve sorumlulukların en yakınımızda olanlarını neredeyse hepimiz biliriz de, ikinci, üçüncü, beşinci dereceden olanlarını çoğumuz ya hiç bilmeyiz, ya da iyi bilmeyiz. Bilmediğimiz için de çoğumuz yapılmaması gereken hataları hiç farkında olmadan yapar, yineler dururuz.

Yaşadığımız kentler o anlamda bizi çeşitli şekillerde sorumluluk ve hak sahibi eden yerlerdir.

Bizler o kentlerin elektriği, suyu, doğalgazı olan binalarında yaşarız. Okullarından eğitim hizmeti, sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti alırız. Gideceğimiz yerlere caddelerinden, sokaklarından ulaşırız, toplu taşıma olanaklarından yararlanırız. Park ve bahçelerinde dinlenir, eğleniriz. Temiz bir çevrenin tadını çıkartırız. Fazlası var, eksiği yoktur.

Fazlası da var ama gündelik işlerle yoğun şekilde meşgul olduğumuz için çoğumuz, genellikle bunların her birinin kentin  yaşamımıza sunduğu katkılar olduğunu düşünmez, düşünemeyiz.

Öyle olunca bir kısmımız kentimizi korumanın gerçekte birey olarak temel sorumluluklarımızdan olan kendimizi korumanın bir parçası olduğunu da fark etmeyiz. Kentin bize sağladıklarına karşılık bizim de ona iyi bakmamız, onu korumamız onun sorunlarının çözümünde üzerimize düşeni yapmamız gerektiğini anlamakta güçlük çekeriz.

Kentin insana hizmet sunan sistemleri, ne kadar güncel, uyum içinde, aksaksız ve planlara uygun, verimli ve akışkan çalışırsa kentin görünüşü de, kent sakinlerinin rahatı, mutluluğu ve huzuru da o kadar artar.

Bu rahata, huzura ve mutluluğa kentte yaşayan insan da kent kültürüyle, dikkatiyle, emeğiyle kayda değer oranda katkı sağlayabilir. Hatta duruma göre, bireyler birer birer küçük sorumluluklar üstlenerek kentin büyük sorunlarını da ortadan kaldırabilir. Ya da tam tersi davranıp sorumsuz davranışlarla kente ciddi zararlar da verebilir.

Kentler yaşayan varlıklardır. Yerel yönetim hizmetleri an be an görülürken yer yer, zaman zaman küçük aksamaların olması da mümkündür. Bu normaldir, her yerleşim yerinde yaşanır ve sorumlularca gerekenler yapılır. O arada yurttaşa düşen de, sabır ve anlayışla sorunu ilgililere bildirip çözümün gelmesini beklemek olur.

Kentlerin en önemli konularının ve her türlü sorunlarının her zaman yerel yönetimlerin ve merkezi yönetimlerin yerel birimlerinin masasında olduğunu hepimiz biliriz. Kenti çekip çevirmek, gerekli projeleri yapıp gerçekleştirmek ve büyüklü küçüklü güncel sorunlarını çözmek oralarda yetkili ve sorumlu olarak çalışanların yapmaları gereken ve yapabilecekleri işlerdir, yerine getirilir.

Şehir planıyla, imar durumlarıyla, yollarla, park ve bahçelerle, şehre yeterli, uygun su ve elektrik teminiyle, şehrin temizliği ve toplu ulaşımı ile ilgili her şey o birimlerde ele alınır. Bu işler için kullanılmak üzere genel bütçeden ve yerel yönetimlerin katma bütçelerinden sağlanan fonlar bu birimler eliyle yönetilir. Oralardaki yetkili insanların bilgileri, becerileri, çalışkanlıkları, ferasetleri ile kentlere ayrılmış olan kaynakların hacmi ve bu kaynakların etkin kullanımı şehirlerin görünümünü ve gelişmesini büyük ölçüde etkiler.

Şehirleri etkileyen, onları ışıl ışıl ışıldatan ya da solgun ve yorgun kılan bir diğer önemli faktör de yukarıda da dile getirilmiş olduğu gibi içinde yaşayan insanların şehir bilinci ile o bilince bağlı tutum ve davranışlarıdır. İlk bakışta bazen fark edilmese de, bu tutum ve davranışlar pek çok konuda belirleyici olur. Dışarıdan gelen bir yabancı yeni geldiği bir yerleşim yerinde yaşayan insanların şehir bilincine sahip olup olmadıklarını basit bir gözlemle kısa sürede çözer.

Öte yandan, gelişen, büyüyen, zenginleşen her kent, içinde kendi kurtlarını da büyütür. Her şehirde kendi küçük çıkarlarını kentin büyük çıkarlarının önünde gören, elindeki maddi ve maddi olmayan olanaklarla, araçlarla denge ve düzenleri bozmaya yönelik hamleler yapan kötü niyetli birileri de ne yazık ki hep olur.

Her dönemde, her ülkede, her kentte örneklerine rastladığımız bu insanlar bazen siyaseti,bazen ilişkileri ve bazen de başka güçleri o küçük çıkarları için harekete geçirmeye, yönlendirmeye çalışırlar, bu yolla duruma göre kuralları, sistemleri şu ya da bu şekilde zorlayıp esnetmeyi denerler. Duruma göre fırsat bulduklarında kentin ortak kullanım alanlarına dalarlar, ruhsatsız, izinsiz kaçak, korsan yapılarla, işgallerle düzenleri bozarlar. Kentin soluk aldığı yerleri daraltır, çarpıtırlar.

O çıkar sahipleri bazen kentlerin en kritik yerlerindeki yeşil alanların imara açılmasına neden olur, kentin sağlıklı gelişmesine ciddi zarar da verirler.

Eğer bir yerde bunlar oluyorsa, o süreçlere doğrudan ya da dolaylı katkı sağlayan, ciddi yanlış ve suiistimallerin bir parçası olan ya da kendisine yapılan şikayetlere rağmen görmezden gelen, duruma göre o şikayetleri kayıtlara almayarak, kayıtlardan sildirerek göz ardı eden ya da bütün bunların bir parçası olmadan her şeyden habersiz işinin başında otururken sayılan yanlışların yapılmasına fırsat veren dönemin siyasi yetkilileri de an be an halkın vicdanında mahkûm olurlar.

Halk, kentine karşı yapılan yanlışları unutmaz. Duruma göre kendi desteklediği partiden de olsa haklı yakınmalara kulak tıkayan o siyasi yetkiliyi (yeniden aday olarak gösterilmesi halinde) seçim sandığı önüne geldiği gün cezalandırır. Duruma göre seçmeni olduğu partiye desteğini o seçim için çeker, seçimi başka bir partiye kaptırma pahasına oyunu da kullanmaz.

Ne var ki yerel yönetiminin her el değiştirmesi sonuçları itibariyle ciddi riskleri de beraberinde getirir.

Seçmen tercihlerinin değişmesi ile iş başına gelen yeni yönetimin performansı çok daha düşük olabilir. Hatta kimi durumlarda yeni yönetim deneyimsizliğiyle ve yetersizliğiyle kente zarar bile verebilir.

Bu anlamda siyasi partilerin özellikle yerel yönetim seçimlerinde çok duyarlı davranmaları; mümkün olan en geniş seçmen desteğini sağlayabilmek için doğru adaylarla yola çıkmaları gerekir.

Adayların şehir ve şehircilik konusunda bilgili, şehir kurtlarının çıkar hesaplı yönlendirmelerine kapalı, sağlıklı çözümler üretebilecek ve ürettiği çözümlerin arkasında durabilecek, her koşulda kentin çıkarlarını, küçük grupların çıkarlarının ve kendi çıkarlarının önünde görebilecek, doğru kimselerle istişare ederek belirleyecekleri kentin tamamını kapsayan gelişme hedeflerini doğru plan ve projelerle destekleyip gerçekleştirebilecek güce ve karaktere sahip dinamik kimseler olmaları önemlidir.

Önemlidir çünkü eninde sonunda sandık ortaya geldiğinde son sözün sahibi seçmen olacaktır.

Kendimizi, ailemizi, çevremizdeki diğer insanları ve başka varlıkları korumak nasıl bir bilinç işiyse, kentimizi korumak da bir bilinç işidir. Yerel seçimler bu anlamda önemli bir araçtır.

Biz kent bilinciyle, çevre bilinciyle hareket ettikçe; kentimize, çevremize, insanlarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirdikçe, kentimiz, çevremiz, insanlarımız da cömertçe karşılığını vereceklerdir.

Güzellikler katlanarak çoğalacaktır.

 
Etiketler: Kentimizi, korumak, kendimizi, korumak,
Yorumlar
Diğer Yazılar
HAVA HASTA
GEÇTİ GÜL GEÇTİ BÜLBÜL
BİRAZ DA AŞK…
YAŞANMIŞ MEMLEKET HİKÂYELERİ
İRAN FİLMİ “ BİR AYRILIK”
Bir Slogan “We can’t breathe”
Bayram mesajları
Covid19 küresel biyolojik terör aracı mı?
Sosyal medyanın salladığı insanlar
Turistlerimiz vardı
Van ve Şamran Kanalı
Salgın günlerinde 23 Nisan
İçerilerdeyiz…
Dünya Dönüyor
Sars Mers Korona
Bir yazar Kemal Sayar
Hemşerilik
Van'ın Güzel İnsanları Memet Abi
Göç
İdlib bombalanıyor...
Van'a Kar Yağıyor...
Kitap
Siyasal Kültür Farklılıkları
Can dediğin kuş misali...
Van ve Van Gölü Ekspresi
Dünya sinemasındayız...
Hepimiz aynı gemide değiliz...
Van neden hatırlanır?
Şeb-i Yelda
Van Kitap Fuarı
Adam gibi adam sorunu
Bir kısım gençlerimiz
Öğretmenim
Mümtaz Sami Özok ve Zirve Beyazı
Bisiklet Rüyası
Eski Van Resimleri
Hepimiz insanız ama...
Sosyal medya
Girişimcilik ruhu
Biz o zamanları yaşamadık…
Dünya ormanında insan
İyi Ki Varsın Nurgül Öğretmen 2 Bir Mezuniyet Töreni
Van Yüzüncü Yıl Üniversitemiz 38 yaşında
İyi ki varsın Nurgül Öğretmen 1 Önyargılar Yıkılırken
Van Et Kombinası Anıları - 2
Van Et Kombinası Anıları 1
Kadın cinayetleri çözemediğimiz kör düğüm
Bayramlar şekerler değişen alışkanlıklar
Machida Mezarlığı
Daha daha nasılsınız?
Gurbet memleket ve Erik Değdirenler
Uzun ince bir yolda 82. yıl
Kabak taşa değse de vay kabağın başına…
İnsanın çağdaş iletişim teknolojileriyle dansı
Gitmeler ve kalmalar üzerine…
Babam sağ olsun!
Yeni bir yüksek lisans ve doktora mevsimi
Memleket özlemi Van mevsimi
Bizim eller
Görebildiklerimiz öngörebildiklerimiz
Bilen Bilir
Tarladaki Çamur
İnsanlar ve mevsimler
Tehcir
Modern dünya ve gerçek iyilik
Helalleşme kültürü
Geçmişe Özlem (Bir Van Şiiri)
Bir zamanlar Van Et Balık
Kılavuzu karga olanın...
Beyni küçük cürmü büyük insanlar
Gurbette bir taziye
Evlenmek evlenebilmek
Taşındık tanış olduk
Biraz güneş
Dünün ve bugünün Sahalin'leri
O günlerde aşk
Yazarlar yazılar kitaplar
Halep Artık Halepçedir
Erzurum'a Kar Yağardı
Dünyada Van
Çağdaş gulyabaniler
Genç olmak
Büyüyoruz değişiyoruz
Bir sevdadır okumak
Seslerimiz de sözlerimiz de farklıdır
Bir Van Romanı Şark Yıldızı
Ah Çocuk…
Başkan ile Vatandaş Tayyar Başkan ile Perişan Teyze
Biz Dımso'ya niye güldük?
Van ve iç göçler
Unutulanlar, unutulmayanlar, unutulamayanlar
Her genç adama bir Abdurrahman Amca
Rahmetli Hıdo, Van ve Dünya
Biz çocuktuk, memleketimiz Van'dı
Temizlik zamanı
Akdamar'ın Çanları Yeniden Çalarken
Eldeki kuş, daldaki kuş, resimdeki kuş
Bir Yaz Günü Akadamar'da
Doları kim dolduruyor?
Van'ımız, Yazımız, Kadınlarımız
Van'ımız, Yazımız, Kadınlarımız
Van'la Sohbet
Haber Yazılımı