Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
24 Eylül 2017 - Pazar 12:08
 
Hakemin çabası yetmedi!
Dr. Erdal ORMAN
 
 

Bursa trafiğini hesaba katmayınca, Minareli Çavuş Stadına ulaştığımda maçın ilk yarısı neredeyse bitiyordu. Özellikle bayan sporseverlerin çokluğu göze çarpan statta, 4. hakemde bayandı. Maç boyunca Erdoğan hocanın orta hakem Feridun Daldaş yüzünden çokça dert yanacağı 4.hakem Meliz Özçiğdem, neredeyse Van BŞB yedek kulübesinin yanında geçirdi tüm maçı…

 

Yeşil Bursaspor, Merinosspor, Oyak Renault ve Bursaspor A2 takımlarının en iyi oyuncularından oluşmuş karma bir ekip ve bu özelliğiyle de Bursaspor'un da alt yapıda pilot takımı. Adeta bir futbolcu üretim merkezi olan Yeşil Bursaspor, oldukça genç ve çok mücadeleci bir takımdı. Maç boyunca özellikle defans elemanları Van BŞB spora adeta duvar ördüler.

 

İlk yarı izleyemediğim pozisyonları devre arası cefakâr taraftarlarımızdan öğrendiğim kadarıyla Fuat'la yakaladığımız iki pozisyonda, kaleci Ömürcan gole izin vermemiş, bir pozisyonu da hakem ofsaytla kesmiş. Çokça hakemi şikâyet eden taraftarımızın ne kadar haklı olduğu, ikinci yarıyla birlikte ortaya çıkıyordu.  Tecrübesiz genç hakem Feridun Daldaş, maçta hâkimiyetini bir türlü sağlayamayınca, bir önceki verdiği yanlış kararların etkisinde kalarak, sonraki pozisyonlarda objektifliğini yerle bir ediyordu.

 

İkinci yarıya Van BŞB Ali Kulelinin yerine Emre ile başladı. 49. dakikada Fuat'ın ceza sahsında yükselerek vurduğu kafa şutunu elle kesen Mertcan'ın pozisyonunda bariz penaltıyı vermeyen hakem, bu noktadan sonra maçı elinden çıkarmış oldu.Gurbetçi taraftarımızı çileden çıkaran bu net penaltı, moralleri bozuyordu doğrusu. Hakem bu olaydan sonra Van BŞB'nin agresif oyununa uzun süre gözyummak zorunda kalınca, bu defa yok yere iki takım oyuncuları arasında sakatlanma pahasına sert müdahaleleri birbirini izledi. Hatta rakip takımdan Burak maçı sedyeyle terk ederken, ilerleyen dakikalarda da bu defatakımımızdan Onur Bektaş yerini Zafer Özden'e bırakmak zorunda kalıyordu.Erdoğan hoca, bu pozisyonlarda oyuncularını sık sık uyarıp''uymayın onlara, oyununuza bakın'' derken hakemin yönetmekten çok izlemekle yetindiği bu tarzını 4. hakemle hasbihal ediyordu.

 

 Maçta Aykut ve Fuat ikilisi zaman zaman tehlike yaratsa da Yeşil Bursa defansı araya girmekte gecikmediler. Ofsayt taktiğini çok iyi uygulayan Van BŞB, bazen rakibin ani kontrataklarına da maruz kalıyordu. Bu pozisyonların birinde günün etkili ismi Berat Jonathan,sağ kanatta kendini unutturunca, mutlak gol vuruşunu kalecimiz Onur mükemmel bir refleksle önlüyordu.

 

66. Dakikaya kadar olan biteni izleyip kartına başvurmayan hakem, Mutlu'yla Fatih'in birbirine girdiği bu dakikadan maç bitimine kadar seri halde 5'i takımızdan olmak üzere 7 oyuncuya sarı kart gösterdi. Oysa bu kartlara erken başvurmuş olsa maça hâkim olacak, belki de maç bu kadar çığırından çıkmayacaktı…

 

Oldukça sıcak bir havada oynanan maçta su molası verildi. Bu dakikada sayısı yüzü geçmeyen cefakâr taraftarımızın takımına sevgi gösterileri ve tezahüratları görülmeye değerdi doğrusu.

 

Her pozisyona itiraz eden Yeşil Bursalı Bekir Ozan Has, Ramazan Kıvanç ve Erdoğan hocayı çileden çıkarıyor ve 4. Hakeme bir kez daha müracaat ediliyordu...

 

90. dakikada topu 30 metre sağ kanattan yarı alanımıza kadar süren Mustafa Emre, ceza yayındaki müsait arkadaşı Fatih Çakır'a alda at diye bıraktı, bu oyuncunun oldukça kötü vuruşu sonrası derin bir nefes alıyorduk.

 

Hakemin ne yapıp edip ev sahibi ekibe yaranmak istediğini biliyorduk ve nihayet aradığı pozisyonu bulan Daldaş, 90+3'te çok kritik bir karara imza atarak ceza yayımızın içinde, kimsenin ne olduğunu anlayamadığı bir karambolde elle oynamaya hükmetti. Bursalıların bile anlam veremeyip hakemden son bir kıyak niyetine ayakta izlediği pozisyon kötü vuruş sonrasında, sonuçsuz kalacakken 3 puanı vermeye kararlı olan hakemin, yine olağandışı kalabalık içerisinde defansımızdan geri dönen topta, nasıl elle oynamayı süzdüğünü doğrusu kimse anlamadı.

 

Böylece 90+6 da penaltı kararı sonrası topun başına geçen Fatih, öylesine kötü bir vuruş yaptı ki, üst direkten hayli mesafeli yol alan top,''ilahi adalet bu olsa dedirtti'' bizlere. Gurbetçi taraftarımızın rakip tarafından kaçırılan penaltıya tek kelimeyle yorumu 'Allah'ın sopası yok' şeklindeydi.

 

Hakeme rağmen bu önemli rakipten alınan 1 puan bence oldukça kıymetli. Zira Yeşil Bursaspor çok can yakacağa benziyor. Birçok rakibin eli boş dönmesi muhtemel bir takım hüviyetinde.

 

Van BŞB ye gelince; Takımımıza en başta isabetli pas nasıl verilir bu öğretilmeli. Gol vuruşu mahiyetinde bir enstantane izleten olmadı ileri uç oyuncularımızdan. Fakat takımdan ümitliyiz…

 
Etiketler: Hakemin, çabası, yetmedi!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Tarımda Tarihi Fırsat Kaçırılmamalı
Kuş Gribi Beklerken Koronavirüse Teslim Olmak!
Bir Cennettir Bahçesaray, Yolu Sırattan Geçer…
Vanspor'a dair notlar
Bir kupa maçının anatomisi
Doğudan batıya bir köprüdür Vanspor
Kral Menua'nın kemikleri sızlasın!
Van Masterler Derneğinden ezberleri bozan girişim
Dirlik, Birlik, Beraberlik İşte Van! İşte Vanspor!
Tematik Turizmde Van'a Eskişehir Örneği
Van'da korkaklık dönemi bitmiştir
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -3-
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -2-
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -1-
Van Kütüğüne Yeni Bir Eser ''Dünyada Van''
Avm değil kent üniversitesi
Evinde Kazanmak Herşeydir!
Bir hayatın öğrettikleri
Bu Yazın Yeni Trendi Vangölü Ekspresi Olsun!
Kongrenin Ardından
Van Uluslararası Tarım Bilimleri Kongresine Doğru
İkiyüzlü Federasyon
Bu takıma bir ağabey gerekli!
Tarih tekerrür edecek mi?
Van Gölü'ne Yüzyılın Projesi
Kan kardeşlerin hüzünlü hikâyesi
Türkiye Kupası büyüklere peşkeş mi çekiliyor?
Altın Markamız: Nur Tatar
41 Yaş, Üç Darbe Bir Muhtıra
Terörün Panzehiri: Futbol
Bir Başarı Hikâyesi: Cevdet Uzunköprü
Van'daki törenin ardından…
Vangölü etrafında bir gezinti
YİNE BAŞARDINIZ!
Adliye ve Sağlık Çalışanlarının Dramı
Yaşar Kemal’i Anlamak
Geçmişten Bugüne Van’ın TFF ile İmtihanı
Gevaş’ta Tarih Kurtuluyor
Belediyenin Futbol Çıkmazı
Ceviz Çalıştayı Van’a Vizyon Katacak
Karçın Mevsimi
Başbakan’dan son istek
Dünya kupasında dört vansporlu
Yönetilemeyen Kulüp B.Vanspor
Zenginlik Van’da cevizle yeşersin!
Van Futboluna Yeni Bir Soluk 1974 Vanspor Kulübü
Öteki Gündemin Değişmeyen Başkenti Van
İstanbul’da Van Kahvaltısı!
İlk yarının ardından
B.Vanspor zevk verdi (Gölcükspor- B.Vanspor Maçı İzlenimleri)
İstanbulspor-BelediyeVanspor maç izlenimleri
B.Vanspor Uzatmalarda Yıkıldı
KUPA BEYİ B.VANSPOR
Siirt, Bitlis, Van…
Van basınında bir ilk
Bir Cesur Yürek Aranıyor
Eski Van'da Bir Gezinti
Ricciardone'nin Van ziyaretinin ardından
Huzuru Arayan Memleketim
Yukarı Denizin Son Umudu Başbakan
Bitmeyen Senfoni; Sahil Yolu Projesi
Tanrı İstemezse Yaprak Düşmezmiş...
B.Vanspor'un Umudu U-17'ler
Van'a Yeni Üniversiteler...
Büyük Şehir'e Logo, Van Kedisi Olmalı!
Orhangazi B.Vanspor maçı!
Futbolda Hırs Her Zaman Kazandırmaz!
Van çağı başlıyor...
İpekyolu Fuarı
B.Vanspor'a Coşku Gerek!
Olimpiyat Şerefimiz; Nur TATAR
Van turizmine dair...
Bir Vanspor vardı (3)
Bir Vanspor vardı (2)
Bir Vanspor vardı... (1)
Şimdi Bahçesaray zamanı!
Endemik Zenginliğimiz " VAN BALIĞI"
Alkışlar B.Vanspor'a
BÜYÜK ŞEHİRE BÜYÜK STAT YAKIŞIR!
BU SPORCULAR VAN'IN YÜZAKI OLDU
VAN'I "DÖRT T" KURTARIR!
ÖNCE VAN KEDİSİ ŞİMDİ VAN GÖLÜ!
DEPREMZEDE KİRACILAR
Haber Yazılımı