Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 16:16
 
Fotoğraf albümü
Şükran Akçap Yurtkuran
sukranvanvan@hotmail.com
 
 

Kaçışı olmayan anıların, hafızaları arada bir yoklamanın tek kanıtıdır fotoğraf albümleri.

Siyah beyaz renklerin sararmış sayfalarında saklanan, açıldığında canlanan ve yüzünüzü gülümseten fotoğrafların hapsedildiği nemli koğuş gibidir albümler, masumiyetleri ve beraatları sizin elinizdedir.

Kimisinde aile boy boy dizilmiştir, kimisinde özenle en yeni kıyafetler giyilmiş, olabildiğince gülümseyerek poz verilmiş simalar vardır.

Sonsuz saadete ulaşanlar bir bir selam çakar, gülümseyen gözleri ile canlanır hikâyeleri ve bir bir dile gelir.

İşte o zaman içiniz 'cızzz!...' eder.

Yıkılmış apartman olmuş, tokmak kapılı, cumbalı evlerin çok olan odaları gözünüzde canlanır, üzerinde kestane pişen soba sıcaklığında, sakız beyazlığında kanaviçeler ile süslü divanlı, tahta tabanlı ve tavanlı odalara asılı aynalara bakan yüzleri seyreden duvarların, dili olsa konuşsa dersiniz.

Yüklükten naftalin, un helvalarının kavrulduğu kilerden, kahve kokuları savrulur burnunuza, hasretin hissiyatı hayalinizde belirir.

Oyalar ile işlenmiş beyaz yazmalı nineler, aksakalları taranmış dedelerin uzun kış gecelerinde anlattıkları öyküler gibidir aile albümleri, çevirdikçe sayfalarında kurutulmuş zambakların kırıntıları çıkar.

Siyah-beyaz renkteki fotoğraflarda taç takmış, dantel elbiseli hanımlar, dik duruşlu saçlarına briyantin sürmüş, ince kravatlı beyler, bir adım ötesi dönüşü olmayan yolun başında, sanki hiç çocuk olmamışlar.

Hayat kimi zaman incesaz müziğinde olduğu gibi naif ve dingin olsa da, ahir zamana yenik düşerek inanın çok çabuk geçiyor.

Bu nedenle fotoğraf albümleri anı ebedileştirmenin ve geri dönüp baktığımızda hatıralarımızı canlandırabileceğimiz müstesna belgelerdir.

Çağımızda dijital fotoğraf makineleri ile birlikte fotoğraf sayısı da arttı. Yüzlercesi bilgisayarlarda ve harici disklerde saklanabiliyor. Hatta sandıklarda saklanan eskitme rengindeki albümler, şimdi dijital fotoğraf albümlerinde tutunabiliyor. Ancak fotoğrafları bastırıp, albümlerde fiziksel olarak saklamanın yerini asla tutmayacaktır.

Fotoğraf albümleri, kâh tutamadığımız ellerin, kâh dinlediğimiz müziğin, söylediğimiz şarkının, isyanımızın, öfkemizin, hasretimizin, başarılarımızın, sevinçlerimizin, acılarımızın ve emeğimizin görselleridir. Ömrümüz vefa ettiği sürece kıymetlerini bilmeliyiz ve geride bırakacağımız en değerli mirasımız olmalıdır.

Yeni bir yıla ramak kala, anılarımızın ebedileşeceği fotoğraflı mutlu günler çok olsun, albümler bastırılmış gülen yüzlerinizin olduğu fotoğraflar ile taşsın, baktıkça gördükleriniz esenlik getirsin.  

 
Etiketler: Fotoğraf, albümü,
Yorumlar
Haber Yazılımı