Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
20 Aralık 2018 - Perşembe 16:00
 
Doğa Kolejinde Doğal Buluşma
Ümran Öztürk
 
 

Aralık ayında olmamıza rağmen hava güneşli ve ılıktı. Hafif esen yel ılık bir havayı adeta saçlarıma üflüyordu.  Van'ın sokaklarından geçtim caddelerine çıktım. İşe yetişme telaşında olan insanlarla selamlaştım. Küçük kafelerin önünde araç beklerken açılan kapıdan gelen taze kahve kokusu beni bir anda küçük bu kahvaltı salonuna çekti. Cam boyu sıralanmış masalardan birine oturdum. İçeride tek tük müşteri vardı, az sonra siparişim geldi. Van çöreği ,süt, ballı kaymak ve Van kahvaltısının olmazsa olmazı otlu peynir… Kahvaltıların en güzeli ile güne başlamanın keyfi gün boyu sürmüştü. Az sonra gideceğim okul günüme damgasını vuracaktı.

Yoğun programımın sürdüğü Van'da bu kez de  Vansesi gazetemizden muhabir arkadaşım Burhan Ergin ile birlikte  Van'ın en nezih semtlerinden  olan 2 Nisan caddesinde faaliyetini sürdüren modern binası ve 5500m2 alan üzerine kurulmuş, olağanüstü kadrosu olan, ulaşımı en kolay okullardan birisi Doğa Kolejine gelmiştik.

 Güvenlik görevlisi bizi kapıda karşıladı. Güvenlik ve hijyenin fevkaladeliği dikkatlerden kaçmıyordu. Okul Müdürü Ahmet Ersin Tanrıtanır beyin odasına çıktık. Program saatine kadar kısım Müdürleri ile kahvelerimizi içerken okulun eğitim politikası üzerine de sohbet ettik. Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise kademelerinde eğitim öğretim veren okulda; 550 öğrenci,65'i öğretmen 95 personelin görev yaptığını anlatıyordu Okul Müdürü. Çalıştırdığı eleman sayısına bakıldığında okulun istihdama da büyük katkı sağladığı görülüyordu.

Program saatimiz gelmişti. Hep birlikte konferans salonuna indiğimizde alkışlar  ve çiçeklerle karşılandım. Salonda güzel bir sinerji vardı. Öğrenci, Öğretmen ve Okul Müdürü de söyleşimize katıldı. Program başlarken Vansesi Gazetesi imtiyaz sahibi Erdal Perihan, Yazı İşleri Müdürü İkram Kali ve Spor Yazarı ve Müdürü Rıdvan Can yine beni yalnız bırakmamışlardı.  Soru ve yanıt şeklinde başladığımız söyleşimize en çok yazarlık serüveni üzerinden sorular geldi. İyi bir yazar olmanın iyi bir okuyucu olmaktan geçtiğini söylediğimde öğrenciler okullarında da ekoloji, düşünmenin doğası, Yaratıcı yazarlık, deney atölyesi, akıl oyunları, girişimcilik, uluslararası ilişkiler gibi dersler gördüklerini söylediler. O zaman çok daha memnun oldum böyle bir okulda olmaktan. Zira Doğa Koleji öğrencilerini her yönden hayata hazırladığını biliyordum artık.

Sordukları sorularla fark yaratan öğrenciler her yazınızda, şiirinizde sevgi ve aşk var. Peki, sizce ölümsüz aşk var mıdır sorusunu soran öğrenci salonda güzel bir enerji yaratıp uzun uzun alkışlandı. "Bir Yalnızlık Senfonisi", Elveda Hüzün Merhaba Aşk kitabımın üzerinden ilerlediğimiz söyleşide "Aşk Beni Sobeledi" şiir kitabımdan şiirler okuduk şiirlerin hikayelerini, o şiirin nasıl doğduğunu anlattım. Öğrencilerimiz Van'a yazdığım şiirleri büyük bir beğeni ile okudular.

Söyleşim bitince Bu kez soru sorma sırası bana gelmişti. Aramızda güzel bir iletişim kurulmuştu. Bir yandan kitaplarımı imzalıyor bir yandan da sohbet ediyorduk. Öğrenciler okulları sıkıcı bulurlar ama siz okulunuzu çok sevdiğinizi söylüyorsunuz, okulunuzu size sevdiren etkenler nelerdir diye bir soru yönelttiğimde anladım ki onlar okulu beyinlerinde farklı bir yere oturtmuşlar. Onların yaşam şekli olmuş bu kolej. Okul Müdürü Ahmet Ersin Tanrıtanır Öğretmen kadrosu ve çalışanları ile birlikte ekip ruhunu oluşturmuş ve bu ekibin içinde öğrenciyi merkeze oturtmuşlar. Her türlü imkanı öğrenciye sunan, kaliteden ödün vermeyen  bu okul teknolojiyi de sonuna kadar kullanarak fark yaratmış.

Almanca ve İngilizce yabancı dil dersleriyle de fark yaratan okul öğrencilerine hafta sonları ücretsiz kulüp çalışmaları yaptıklarını gözleri ışıl ışıl anlatan öğrencilerle yaptığım sohbetlerde okul yönetimine bir kez daha hayranlık duyuyorum. Her branşta kulüp kurulması çağdaş eğitimin en  güzel örneklerinden biri. Zira kültür derslerinin yanında öğrencilerin sportif ve sanatsal yönlerini de geliştirmeyi hedeflemiş bir okul vardı Van'da.   Eskrim, basketbol, masa tenisi,jimnastik,modern dans,halk oyunları,satranç,gitar,keman,piyano gibi kulüpleri öğrenci ve veliler tarafından çok benimsendiği görülüyordu.

Eğitim öğretim yılı boyunca yazarların, sporcuların, sanatçıların, yanı sıra Girişimcilik ve İnovasyon Seminerleri düzenleyerek başarılı girişimciler ve iş insanlarının  kariyer yolculuklarını ve deneyimlerini paylaşmaları için öğrencileri ile bir araya getiren bir okul olma özelliğini de taşıyor.

Her gittiğim okulda öğrencilere teknolojiyi iyi kullanmalarını, çağa ayak uydurmalarını tavsiye ederken ; "çok zeki olabilirsiniz çok bilgili olabilirsiniz eğer çağa ayak uyduramaz, teknolojiden uzak olursanız bu zeka ve bilgi sizi bir yere taşımaz ve işinize yaramaz. Kendinizi geliştirmek için teknolojinin olumlu yönlerini kullanıp çağa ayak uydurmak zorundasınız. Sosyal medya ve internetin bilinçli kullanılması sizin başarı grafiğinizi artıracaktır" tavsiyesinde bulunurum ancak bu okulun teknolojiyi son derece bilinçli kullandığını gördüm. Şöyle ki;

Günümüz teknolojilerine ve çağa uygun bir ders programı olan okulda Bilgisayar Mühendisi öğretmenlerince kodlama-robotik laboratuarında yazılım ve kodlama dersinin verilmesi okulun ne kadar modern ve çağdaş anlayışta eğitim- öğretim hizmeti verdiğini ve günümüz teknolojisini yakından takip ettiğini gösteriyordu.

Vicdanı harekete geçirmenin en güzel yolu paylaşımdır. Merhamet bir insana yakışan en asil duygudur.Birlikte yaşamanın en güzel örneği olan paylaşmanın çocuklara anlatılması Doğa Kolejinde yine güzel bir sosyal sorumluluk projesi etkinliği ile olmuş.

"Bu Kış Beni Sen Giydir" projesi hayata geçirilirken  ihtiyaç sahibi öğrencilere sıfır botlar,montlar kışlık kıyafet yardımı ,oyuncağı olmayan 2 anaokuluna oyuncak,kitap ihtiyacı olan Sevgi Evlerine kitap göndererek öğrencileri sosyal sorumluluk projeleri içine dahil ederek  duyarlılık gösteren bir okul olma özelliğini yürekten alkışlıyoruz.

Söyleşi boyunca yanımızdan ayrılmayan sorular  yönelterek söyleşiye renk katan kolej Müdürü Ahmet Ersin Tanrıtanır'a, bizleri bilgilendiren  İlkokul Müdürü Dürdane Kahveci'ye, yakın ilgilerini eksik etmeyen Ortaokul Müdürü Eser Çakmakçı'ya, Lise Müdürü Misabettin Cidan'a, tüm öğretmen, öğrenci ve personele içten misafirperverlikleri için çok teşekkür ederim.

Yeni projelerde görüşmek  umuduyla.

 
Etiketler: Doğa, Kolejinde, Doğal, Buluşma,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Medeniyetin Mührü “Çeşmeler”
Kimlikli Şehirler ve Akıllı Kentler
60’lardan Günümüze Moda Yolculuğu
Ekmeğini Ateşten Çıkaranlar
MUHTEŞEM YÜZYIL DİZİSİNİN ŞEKER AĞASI; “Büyük bir şaşkınlık halindeyiz…”
Coronovirüsle Sınavımız
Uçurtman Seni Anlatıyor
Değişen Kent Kimliği
Kadınların koronavirüsle mücadelesi
2 Nisan ve bitmeyen hüznün diyarı Van
İğde Çiçeklerindeki Umut
İlk Çiçeğimi Yılmaz Güney’den Aldım
O Bir Çınardı
ALZHEİMER YALNIZLIĞI SEVER
Göç yolları gizli bir ahtır
Bir Masal Köyü, Bir Fikir Atölyesidir Adatepe
Tarihi Çarşılar ve Sahaflar
Yüreğimiz Bahçesaraylı Oldu
Depremle sınavımız
Edebiyatımızda Satranç Üzerine Yazılan İlk Hikaye
Annemin Reyhan Kokardı Elleri
Ruha Şiirle Dokunan Kadın
Yılbaşı öyküleri
Tek Yol Sevgi
Uslubundur seni ele veren
Sizin Mahalleniz, Sizin Sokağınız
Fısıldayacak rüzgâr Ayvalık'tan Van'a
Geçmişi Kendi Zaman Dilimine Taşıyan Ada; Cunda
Gaz Lambası Işığında Konser
Cumhuriyet Kadınlarına Selam Olsun
Babaannemin şefkatle yaktığı kına
Dünya Kız Çocukları Günü Kutlu Olsun!
Anadolu'nun Buğulu Sesi: Kaval
Deprem Çantamız Nerede?
Kadın gözüyle Balıkesirspor- Vanspor maçını izledim
Eylülsüz Sonbahardan Acı Veda
Hayatın Alfabelerinden Biri Toprak Diğeri Kadındır
Buruk bir tebessümdür Eylül
Van'a Geleneksel Mutfak Müzesi
Kayıt dışı hikayeler
Bir Röportajın Analizi
Vangölü ve Kazdağları Çığlık Çığlığa!!!
Vansesi Gazetesi 82 Yaşında
Gençler işsizliğin yanı sıra KYK kabusu yaşıyor!
Bir genç kızın ibretlik öyküsü
Edremit'ten Edremit'e Uçmak İstiyoruz
Yaşamın şifresi su, sevginin şifresi güven
Muradiye Küçükköy'de heyecan dorukta
Etek boyu mu pedofili mi?
Annemin Futbol Tutkusu
Van Gölü'nün imdat çığlıklarını duyan var mı?
Lorenzo'nun yağı ve çınar
İnce bir sızıdır yalnızlık
2 Nisan ve Bitmeyen Hüznün Diyarı, Van
Sona'nın hikayesi
Gümüşün iğne oyası Telkari
Herşey ayrıntılarda gizlidir
Kadınların yerel yönetimden beklentileri
AĞLAYAN GELİNLER Hüznün Çiçeği Ters Laleler
Bir tren yolculuğu
50 Kuruşun Hikayesi ve Sabiha Tansuğ
Bir Günün Hikayesi
Üniversitelerin kentlere kattığı değer
Her değişim yüze yansıyan bir ışıktır
Motiflerin gizli dili, aşkın ince sızısı…
Van’a Geleneksel Mutfak Müzesi
Van'ın Yerel Lezzeti Fırınağzı Yemeği ve Tarihi Van Kahvaltısının Hikayesi
Van izlenimlerim-1
Vanlı Okuyucularımla Buluşuyorum
2. Van Kitap Fuarı
Renklerin suyla dansı
Kent, Kadın ve Sanat
Kapalı Çarşıdan Toprak Damlı Evlere
Güneşe sevdalı çiçek
Mahalle baskısı…
Herşeye rağmen gülümseyen şehir
İlk Aşk Mektubunun Öyküsü
Mahallemizin kadınları sinema yapıyor
Gürpınar’da küçük bir kahvehane
Acımasız hırsız zaman
Vefa yaşarken gösterilmeli
Vahşi Kentleşme
Satsuma mandalinasının tarihi
Başka Van Gölü yok!!!
Maddeye düşünceyi katan dost
Çalma! Üret!
Çiğ damlasından yoğurda yolculuk
Fesleğen kokusundan reyhan şerbetine
Ben beyazı sende seviyorum
Hevsel Bahçeleri
Göç Yollarında Münizar ve Behiye
Aşkın ağacı ıhlamur ve çınar İskele Caddesi’nde
Başkaldırı ve İsyanın Dansı Tango
Taşların Sırrı
Sakız Sardunyalı Cumbalı Evler
Çemberimde gül oya
İki yürek arasında yolculuk
Vazgeçişlerin son sözüdür elveda
BEN AYRILIKLARI EZBERLEDİM
Doğusuyla batısıyla biz olmak
Kırık Kalplerin Sözcüsü Kahraman Tazeoğlu Yazarımız Ümran Öztürk'e konuştu: Aşktan Besleniyorum
Elbette Kadın'da gülecek
Kardeşliğin diğer adıdır lise arkadaşlığı…
Kirazın ve boncuğun buluştuğu masal köy
Hüzün şehri Van'da değişim rüzgarları
İzmir'de 2 Nisan Heyecanı
Göç yollarından bugüne
Bitmeyen hüznün diyarı Van…
Bugün bir çocuğu tiyatroya götürün
Bir Kadının Objektifinden: İplik Hayatlar
Zamana ince bir ayar çekmek
Hiçlik
Van kızı, şarkıların kadife sesi Melihat Gülses'le söyleşi
2 Nisan'da İzmir'de Van Rüzgârı Esecek
Önce birbirimizi sevmekle başlayalım
Van Beylerinin Şatosu Hoşap Kalesi
Zamanı unutturan renk
Kadının zerafeti, erkeğin cesareti
Masal köyün kraliçesi
6284 Kadınların Şifresi
Aynı gözlerle farklı coğrafyaları izlemek
Çarşılar ve kadınlar
Taner Barlas ile sohbet
Her seçim bir vazgeçiştir…
Gürpınar'da zamanın ruhu
PENCERELER, KAPILAR VE KÖPRÜLER
VAN'A GİDECEĞİM İÇİN HEYECANLANIYORUM
Leyla'dan sonra
Üzerlik
Bir yağmur damlası olmaktı niyetim
Bir fotoğrafın hikayesi
Ayla
Bir başkadır benim memleketim
Zirveden notlar
İnsan doğduğu yerin cıvasıdır
Gündüz Seyranlık Gece Gerdanlık
Kadının özgürlük çığlığı erbane
ONU KENDİN İÇİN AFFET
Ensestin neresindeyiz?
Radyolu günlerimiz
Sardunya kokulu sabahlar
Özgür bir ruh kendi güneşiyle ısınır
Begonvilli sokaklar
Savat; duyguları motiflerle anlatma sanatı
80. Yılında Vansesi Gazetesi
Çıplak ayaklı çocuklar
Korkuyu aşarsan bitkisel hayattan çıkarsın…
Güneş doğudan yükselir
O çocuksu gülüşümüz bayramlarda kaldı…
Müzik değişince dans değişir
İlkbaharda usul usul yürü; toprak ana hamiledir…
Bir Şehit verilecekmiş sen ol Aybüke
Hoş geldin hüzün, merhaba aşk…
Normalleşen Anormallikler
Bizi esir alan duygusal kapitalizm
Anneme Mektup
"ERKEK OLMAK DAHA ZOR"
HÜZNÜN KOKUSU SAHAFLAR
Bir şehri sevmek, aşka sebep aramaktır
Umuda elveda demeyenlerin öyküsü
Vivaldi'nin İlk Mevsimi
Böyle Olur Vanlıların Şöleni
Babamla aramızdaki küçük replikler
Hoşça kal
Hazan ve zaman
Kadına Dair... Oğluma Öğüdümdür
Onu güneşin doğuşunda göreceksiniz
Yeni bir sayfada başlar hayat
Kitapların büyülü yolculuğundaki kadın
Bir doğa olayıdır çıkar gelir aşk
Kahve kokusuna eşlik edendir huzurun kokusu…
Annemin kara kaplı defteri
Şiirin gizli öznesi aşk
İki dil bir bavul
Geçmişinin gölgesidir çocukluk arkadaşın
Yeni umutlara selam olsun
Kadın, Yağmur Ve Hüzün
Dokunarak sevelim
Sevgide çoğalmak
Gelecek, hayal edilen bir şimdidir
Gürpınar'da zamanın ruhu
Aşk tutsaklık, sevgi kutsallık mı?
Gözyaşı ve kahkahası birbirine karışır çocuğun
Gülüşünde Mayınlar Patlatırken, Ansızın Ağlayandır Çocuk
Şiir gibi gülümseyen insanlara merhaba
Haber Yazılımı