301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 13:46
 
Çocuklarda otizm
Psikolog Zeynep Ekin
 
 

Otizm Spektrum Bozukluğu çocukluk evresinde görülen yaygın gelişimsel bozukluk olarak tanımlanır. Nedeni çok net olmasa da doğuştan gelen ve beynin belli bölümleriyle ilgili bir hastalık olduğu kabul edilir. Kişinin çevresiyle sözel veya davranışsal olarak ilişki ve iletişim kuramadığı bir gelişimsel bozukluktur. Otizm; sosyal etkileşim sorunları, iletişim sorunları ve sınırlı/tekrar eden davranışlar olmak üzere üç alanda kendini gösterir. Her hastalıkta olduğu gibi otizmde de erken tanı çok önemlidir. Otizmin erken tanısı için çocuğun iyi gözlemlenmesi gerekir. Çocuk 3 yaşındayken belirtileri kendini göstermeye başlar. Eğer çocuk;

* Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa

* İsmi söylendiğinde bakmıyorsa

* Parmağıyla istediğini göstermiyorsa

* Oyuncaklarla oynamıyor ve yaşıtlarıyla ilgilenmiyorsa

* Mimik kullanamayıp kendini ifade edemiyorsa

* Konuşmada yaşıtlarından geri kalmışsa

* Takıntılı davranışlar gösteriyorsa (düzen, özel bir eşya vb. konuda)

* Aşırı hareketli veya hareketsiz ise

* Konuşurken aynı kelimeyi tekrarlıyorsa

* Sürekli aynı hareketi yapıyorsa (sallanma, çırpınma)

Duygusal yönden tepkisiz veya aşırı tepkiliyse ve bunlardan birkaçı kişide gözlemleniyorsa çocuk psikiyatristine, çocuk psikoloğuna veya çocuk nöroloğuna gösterilmesi gerekmektedir. Otizm tamamen tedavi edilemez ancak çeşitli eğitim programları ve uygulanacak olan terapiler ile kişinin yetenekleri geliştirilebilir. Bunun için erken tanı önemlidir.

Otizmin tedavisinde davranış eğitimi, konuşma terapileri, yeteneklerini ve sosyal becerilerini geliştirecek terapiler uygulanır. Aynı zamanda otizme eşlik eden diğer bozukluklar (depresyon, dikkat eksikliği-hiperaktivite, obsesif-kompulsif bozukluk) için ilaç tedavisi de uygulanabilir. Bununla birlikte tedavi için ailenin desteği ve tedavinin aileye uygunluğu önemlidir. Ailenin çocuğu koşulsuz kabulü, desteği ve ilgisi kişinin tedaviye cevap vermesine ve hayata güvenle devam etmesini sağlar.

 
Etiketler: Çocuklarda, otizm,
Yorumlar
Haber Yazılımı