Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
04 Temmuz 2018 - Çarşamba 15:12
 
Çirkinler de Sever
Dr. Muhammet Veysel Zortul
 
 

Dedesi Mahbub, deve çobanı bir zenci olduğundan Arap-zenci melezi idi ve patlak gözlü olması dolayısıyla Câhiz lakabıyla anılıyordu.  Çocuk yaştan itibaren ilim öğrenmeye iştiyaklı olan Câhiz'in en büyük şansı, Basra'da doğup büyümesiydi. Çünkü Basra oldukça canlı bir ilim ve kültür hayatına sahipti.

İlk gençlik yıllarından itibaren âlimlerin ve ediplerin meclislerine katılan Câhiz, bazen böyle bir sohbeti kaçırmamak için Kufe'ye hatta Bağdat'a kadar giderdi. İlimle iştigal ettikçe ve eserler ortaya koydukça kısa süre içerisinde şöhreti yakalamıştı.

Artık geçim derdi de yoktu. Yazdıklarını, devrin ileri gelenlerine ithaf ediyor ve onlardan aldığı caizelerle rahat rahat geçiniyordu. Dükkânları bile vardı. Bazı kitapları için 5000 dinar aldığı ve hayatı boyunca yaklaşık olarak 360 eser ortaya koyduğu göz önüne alınırsa ciddi paralar kazandığı kolaylıkla anlaşılır. Maalesef eserlerinden çok azı günümüze kadar ulaşmıştır.

Şakacı, nüktedan ve kelam ehliydi. Onunla söz yarıştırmak neredeyse imkânsızdı. Ünü ülke topraklarını çoktan aşmıştı. Üç büyük şahsiyete sahip olduğu için Arap milletine gıpta ettiğini söyleyen Sâbit b. Kurre, üçüncü kişi olarak onunadını zikreder.

Ancak bir derdi vardı Câhiz'in. Çok ama çok çirkindi ve bu çirkinlik, çok uzak mesafelerden bile fark edilecek kadar belirgindi. O kadar çirkindi ki Halife Mütevekkil Alellah, onu çocuklarına hoca olarak tayin etmek istemiş ancak sırf çirkin olduğu için çocuklar onu istememişlerdi.

Cariyesi vardı hatta bu cariyeden bir çocuğu da vardı. Ancak o, kendisini sevecek biriyle tanışmak ve aşk evliliği yapmak istiyordu. Bu düşünceler içerisindeyken günün birinde dükkânına çok güzel bir kadın uğramıştı. Görünüşe göre kadın, bir şey almaktan ziyade sırf kendisi için gelmişti. Sorular sorup sohbetler açıyor, manalı gözlerle kendisini süzüyordu.

Artık okumayı ve yazmayı bırakmıştı Câhiz. Sabah erkenden kalkıp dükkânına geliyor ve henüz ismini bilmediği gizemli kadının yolunu gözlüyordu. Bir sabah kadın yine gelmiş ve laf arasında günahkârların durumunu sormuştu. Câhiz, bu soruya şöyle cevap vermişti:

"Akıl yürüterek âlemin bir yaratıcısı bulunduğu sonucuna ulaşmak mümkünse de bu herkesin altından kalkamayacağı kadar zor bir yükümlülüktür. Bu yüzden Allah'ın varlığına inanmak için gereken bilgi, insanlara doğar doğmaz verilmiştir. En büyük günahkârlar, Allah'ı bilmemekte ve tanımamakta ısrar edenlerdir. Dolayısıyla günahkârlar günahlarında ısrarcı olurlarsa cehenneme gideceklerdir. Diğerleri için ümitli olmak gerekir zira Allah çok bağışlayıcıdır." Kendisini dikkatle dinleyen kadın, günahkârların cehenneme nasıl dayanabileceklerini sorduğunda ise Câhizşu ilginç cevabı vermişti:

"Müminlerin doğası cennetle, kâfirlerinki de cehennemle uyumlu olacaktır. Cehenneme girenlerin bünyesi bir müddet sonra ateş tabiatına dönüşeceğinden artık cehenneme daha dayanıklı olacaklardır." Kadın bu cevaba sevinmiş olacak ki memnun bir yüz ifadesiyle kalkıp gitmişti.

Görünüşe göre kadın ondan hoşlanıyordu.  Her ne kadar gözün gösterdiğine değil de aklın hükmettiğine itibar etmek gerektiğine iman ediyorsa da aklı da aynı fetvayı veriyordu. Kalktı ve dükkânın bir köşesine gelişigüzel astığı ve insanı olduğundan daha büyük gösteren boy aynasının karşısına geçip uzun uzun kendisine baktı. Patlak gözlerine, ince boynuna, kalın dudaklarına, simsiyah tenine ve kısa boyuna rağmen kadının ilgisinin sebebini düşündü. Bu böyle olmayacaktı. En doğrusu kadına açılmaktı.

Ertesi gün en güzel elbiselerini giydi ve saçlarını da zeytinyağıyla yağlayarak evden çıktı. Yolu üzerindeki aktara uğrayıp hoş rayihalardan sürünmeyi de ihmal etmedi. Oldukça sıcak bir gündü. Kadın dükkâna geldiğinde sıcaktan yanakları al al olmuş, inci gibi parlak alnı sicim sicim terlerle dolmuştu. Çehresi yorgun olduğuna delalet etse de gözleri her zamanki gibi yine arzulu bakıyordu.

Cesaretini toplayan Câhiz, utangaç bir eda ile kendisinden hoşlanıp hoşlanmadığını sordu. Derin bir nefes alan kadın, bir tiyatro oyuncusu gibi sesini yükselterek cevap verdi:

"Ben evliyim efendim. Ancak geçenlerde yakışıklı bir erkeğe bakmak suretiyle eşime ihanet ettim. Keşke gözüm çıksaydı da bakmasaydım. Çok günahkârım. Günahıma keffaret olsun diye bir süredir dükkânınıza geliyorum."

"Nasıl yani?"

"Kızmayın ama Allah vergisi bir çirkinliğiniz var. Sizin gibi bir çirkine bakarak gözlerimi cezalandırıyorum." Kadın giderken olduğu yere yığılan Câhiz, hasta horozlar gibi büzülerek yatmış ve uzun süre kendisine gelememişti.

Hayatının ilk ve son aşk deneyiminden başarısızlıkla çıkınca sevda defterini tamamen kapatıp yeniden ilmi çalışmalarına yönelecektir. Hayatının sonuna doğru felç de olan Câhiz, doksan beş yaşlarında Basra'da vefat edecektir…

 
Etiketler: Çirkinler, de, Sever,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Doğru İnsan mısınız?
Ne Zaman Ölsek?
Evlilik Ne Zaman Rayına Girer?
Çocuklar ne ister?
Bebeklere isim nasıl konur?
Kaç Takipçiniz Var?
İnsansever misiniz?
Evlilik Bakımı Yaptırdınız mı?
Hababam Sınıfı Niçin Çok Sevildi?
İsmimiz Kariyerimizi Etkiler mi?
Osmanlı Ermenileri Katletti mi?
Korona
Saklı Hazine 5
Saklı Hazine 4
Saklı Hazine 3
Saklı Hazine 2
Saklı Hazine 1
Cumhuriyet Bayramı
Şu boğaz harbi nedir
Zübeyde Hanım
Kurtuluş Savaşı
Mustafa Kemal Niçin Büyük Bir Liderdi?
Bekârlık sultanlık mıdır?
ERKEK ADAM KÜPE TAKAR MI?
Kıyamet ne zaman kopacak?
Hezarfen çelebi uçtu mu?
Hz. İsa gelecek mi?
V. Murad Deli Miydi?
Kahve içmek caiz midir?
Vampir Drakula yaşadı mı?
Halide Edip Adıvar Mandacı Mıydı?
Baltacı Mehmet Paşa Katerina ile aşk yaşadı mı?
Mustafa Kemal'in Aşkı
Vesikalı Vatan 14
Vesikalı Vatan 13
Vesikalı Vatan 12
Vesikalı Vatan 11
Vesikalı Vatan 10
Vesikalı Vatan 9
Vesikalı Vatan 8
Vesikalı Vatan 7
Vesikalı Vatan 6
Vesikalı Vatan 5
Vesikalı Vatan 4
Vesikalı Vatan 3
Vesikalı Vatan 2
Vesikalı Vatan 1
Erkeklere ölüm
Ertuğrul
Kerem Aslı(sı)nı Arıyor
Selanik Vakası
Bilmece
Beşiktaş Karakolu
Yabancı
Memnu Meyve
Aşkla Savaşmak
Bir Mutsuzluk Öyküsü
Yırtık Gömlek
Stratenice
Sular Yükselirken
Dünya Vanlılar Günü
Yasak Aşkın Savaşı Truva
Güleç Kız
Yıldırım düşerken
Bir Amazon Kadınının Günlüğü
Kösem'in düşü(şü)
Zengin koca
Tekfurun kızı
Bit
Leylekleri öldürmek
Dünyada Van ahirette iman
Asırlık gazetenin aziz okuyucuları
Dua et ki orucum
Araftaki Vanlılar
Tatil
Doktor Civanım
Servet Aydınoğlu
Sucuklu yumurta
Misafir
Renkli Televizyon
İlk Aşk
Parayı kim buldu
Kaçak
Sınav
Cesim Abi De Bizi Görecek Mi
Ranza
Acı Şeker
İzdivaç
Karne
Minel Aşk
Aşçı
BABAM ve oğlu
Babalar Ağlamaz mı Anne?
Home
Işkın değil muz
Nasıl Zengin Oldum
Buzdolabı
Ankara-Van
İki Nisan/İki Bebek
Merhaba
Haber Yazılımı