Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
25 Ağustos 2013 - Pazar 11:42
 
Bir Cesur Yürek Aranıyor
Dr. Erdal ORMAN
 
 

Deprem sonrasında kent olarak Van'ın önce ekonomik açıdan ardından da sosyal ve kültürel alanlarda yaşadığı gerileme süreci kentin medyasından, futboluna, sanayicisinden, üniversitesine kadar her alanda etkisini göstermişti. Büyükşehirle birlikte yeniden toparlanmaya başlayan bu dinamiklerin, dönemin gereklerini yerine getirerek yönetildiği takdirde kaldığı yerden daha bir ivme kazanarak hızlanması mümkündür.
Bursa- Gaziantep-Kayseri-Denizli-Antalya gibi pek çok kentin son yirmi yıl içerisinde yaşadığı büyük dönüşüm sonrasında futbol kulüpleriyle birlikte pek çok markayı ortaya çıkartmaları, bu kentlerin her alanda atılım yapmalarına olanak sağlamıştır. Futbol da bu alanlardan bir tanesi olarak temsil açısından çok önemli bir araçtır. Öyle ki bir kentin şekillenmesinde ve diğer kentlerle rekabet edebilmesinin yollarından biri de futbol takımından geçmektedir. Süper Ligde takımı olmayan kentlerin gelişmişlik düzeylerine rağmen geride kalması kaçınılmaz bir durum olarak ortaya çıktığı gibi tam terside söz konusudur.
Belediye Vanspor, 20 Temmuzda olağanüstü genel kurul gündemiyle toplanacak. 3. Grupta birbirinden zorlu rakipler bizleri beklerken, kongredeki sonuca göre takımın bu yılki kaderi çizilecek. Türkiye'de olağanüstü kongreler nedense çok olağan algılanır. Neredeyse tüm dernekler kulüpler hep olağanüstü toplanır. Toplanırda ne olur? Değişen pek bir şey olmadığı gibi işler daha da karışır.  Umarız genel kurul toplantısında Van'ın tek profesyonel takımı için geleceğe yönelik net hedefler ortaya konulur. Belki isim değişikliği de gündeme gelebilir ''BŞB Vanspor'' gibi.
 Vanspor'un hatırladığım en coşkulu ve en net kongresi 1998 yılında yapılmıştı. Beşyol kapalı spor salonunda geniş bir katılımla başlamıştı kongre. Başkan Feridun Irak, kürsüde yönetim olarak yeni sezon için yapacaklarını uzun uzun anlattıktan sonra, 2. Lig 5. Gruptaki 9 takımı tek tek sayıp en sonda da '' ve grubun onuncu takımı 98-99 sezonunun en güçlü şampiyon adayı Vanspor'dur'' diyerek net biçimde takımın hedefini ortaya koyup sözlerini bitirmişti. Bu sözler üzerine kapalı spor salonunu dolduran kalabalık iyice coşup şampiyonluk havasına erkenden girmişti. Sonrasında söz alan Vanspor'un amigosu İbrahim Rençber'de ''Başkan çimleri sökecek futbolcu getirsin, bende tribünleri 90 dakika susturmayayım'' diyerek bu coşkuya ortak olmuştu. 
Valiliğin de desteğiyle o sezon Vanspor bir yıl aradan sonra tekrar 1.lige yükselmişti. Aslında sezona hiçte iyi başlamamıştı Vanspor. Ali Osman Renklibay'la ilk iki hafta sıfır puanla 10. sırada yer alan Vanspor'da yönetim, çok riskli bir karar vererek o zamana kadar hiç teknik direktörlük deneyimi olmayan Rıdvan Dilmen'i takımın başına tam yetkiyle getirmişti. Herkesin kuşkuyla ve merakla izlediği Dilmen'li Vanspor, sıfır puanla başladığı 3. haftadan 10. haftaya kadar ligde 7 maç boyunca hiç kaybetmeden kısa sürede zirveye kurulmuştu. Dilmenin bu başarısı ulusal basında büyük yankı bulmuş tüm spor programcılarını da Van'a çekmeyi başarmıştı. Hatta gazetelerde takımın adı Rıdvanspor diye yazılır olmuştu.
Yönetim tarafından çok iyi düşünülmüş bir tercihti Dilmen. Böylece Rıdvan Dilmen'in popülaritesi sayesinde ilgi odağı olan Van ve Vanspor hem güzel bir tanıtım yapmış hem de o sezon seyircisini gole doyurarak, enfes galibiyetlere imza atarak 2. Lig deki 50 takımı geride bırakıp şampiyonluğa uzanmıştı. Efsane başkan Feridun Irak'ta, bu mücadelesi sonunda hedefine ulaşmanın mutluluğuyla kendisiyle özdeşleşmiş 30 yıllık sakallarına son maçta sahada veda etmişti. Vanspor taraftarı olarak en mesut olduğumuz son sezonumuz işte Dilmen'li bu dönemdi. Sonrasında takımın yok olmasına kadar giden talihsiz sezonlarda hep içimizde kor gibi yandı durdu o rüya gibi mazi. 
İlimizin futbol adına yaşadığı gerilemenin arkasında tek bir neden yatmaktadır: Kötü Yönetim! B. Vanspor Kulübünün son beş sezonda onca transfer yapmasına rağmen Süper Lig hasretini dindirememiş olması, kulübün istikrardan ve altyapıdan uzaklaştıkça iyice kötüye gittiğini gözler önüne sermiştir. Buna bir de sürekli değişen teknik direktörleri ve harcanan milyonlarca lirayı eklediğinizde, karşınıza çıkacak olan şey ne yazık ki geleceği ipotek altına alacak olan bir mali tablodur.
B. Vanspor'un bir şanssızlığı da kulüp ile bütünleşmeyi sağlayamayan bir belediye modeli ile yönetilmek durumunda bırakılmasıdır. Aynı zamanda bu durum, kulübün farkında olmadan siyasallaşma sürecini de hızlandırmıştır.  Van'da eski dönemlerden öğrendiğimiz bir şey varsa, o da takımın mutlaka ve mutlaka Valiliğin desteğini de alması gerekliliğidir. Diğer bildiğimiz bir şeyde kulübün en önemli gücü olan taraftar profilidir. Ancak bu potansiyel güç aynı zamanda kulübün zaman zaman en tehlikeli yanı haline de dönüşebilmektedir. 
B. Vanspor'un kulüple taraftarlar arasındaki kopukluğu giderecek, taraftarlarının gücünü ön plana geçirecek projelere ihtiyacı var ve bunu sağlayacak ortak aklı devreye sokulabilirse, önümüzdeki sezon daha iyi kazanımlar gerçekleşebilir. Futbolun değiştiğini ve günümüzde oynanan haliyle ekonomik bir oyuna dönüştüğünü kabul etmeliyiz. Bunu göremeyen bütün kulüpleri cezalandıran profesyonellik çarkı ne yazık ki B.Vanspor'u da kendisine doğru hızla çekmektedir. Eğer kongreden profesyonel anlayışta bir yönetim çıkmazsa B.Vanspor'un işi gerçekten çok zor!
Van benzeri kent takımlarının belediyeler ve hükümetler destekleri ile stadyumlarını yenileme ya da yeniden yapma aşamasında hızla yol almalarına karşın Van'da bu da ağır aksak yürümektedir. Yeni sezonda hangi statta, ne imkansızlıklar içerisinde oynayacağımız da ayrı bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. İlimizin günün koşullarına uygun yeni ve modern stadyuma ihtiyacı var ve bu durum bir an önce açıklığa kavuşturulmalıdır. Bu suretle maçlarını daha uygun bir atmosferde oynayabilmesi sağlanmalıdır.
Van'ın uzun vadede nihai hedefi olan Süper Ligde mücadele etmek ve burada başarılı olmak arzusu gerçekleştiğinde, beraberinde medya üzerinden adımızın dolaşıma girmesi anlamına da gelecektir. Futbol, medya dolaşımı sayesinde bir endüstriye dönüşmüştür. Süper ligde olmanız aynı zamanda medyanın da sizi görmesi ya da en azından göstermesi anlamına gelecektir. Burada elde edeceğiniz başarılı sonuçlar ise takımınızı akılda kalır bir yere getirecektir. Nitekim yok olup gitmesine rağmen tüm futbolseverlerin Vanspor'u hatırlaması ya da Belediye Vanspor'u çoğu zaman Vanspor diye tanıması, Vanspor'un geçmiş başarılarından dolayı ''tarihi belleğe sahip takım'' olmasından kaynaklıdır. 
Bu hedeflere varmak için değişmemiz lazım... Sadece yönetim değil taraftarların da değişim sürecine eşlik ettiği takdirde Van takımları, bulundukları lig neresi olursa olsun fark yaratacak ve bu farklılıklarını tüm futbol camiasına hissettireceklerdir. Van'ın böyle bir potansiyele sahip olduğunu ancak depremle birlikte ekonomiden başlayarak sosyal ve kültürel alanda yaşadığı içe dönme sürecinin, kentin var olan potansiyellerini de körelttiğini bilerek futbola ve takımlarımıza sahip çıkmalıyız. Kentin bu atıl endüstriyi yakalayacak önder kişilere ve onların üreteceği projelere ihtiyacı var.
Geçen sezon takımın Genel Sekreterliğini de üstlenmiş olan ve yakın zamanda Vatso Başkanlığına seçilen Sayın Necdet Takva'nın, bu kulübe yeni dönemde de kayıtsız kalmayacağını ümit ediyoruz. Tanıdığımız kadarıyla kendisi vizyonu geniş, son derece aktif bir yönetici profili çizmektedir. Bu bağlamda, ilimizin en önemli sosyal dinamiği olan Vanspor olgusunu tekrar eski güzel günlerine dönüştürmek adına; STK-Valilik- B.Vanspor arasında diyalogun, işbirliğinin ve bu kent için fedakarlığın en güzel örneklerini gösterecek, şehrin ışıltısını ortaya çıkaracak bir cesur yürek aranıyor…

 
Etiketler: Bir, Cesur, Yürek, Aranıyor
Yorumlar
Diğer Yazılar
Tarımda Tarihi Fırsat Kaçırılmamalı
Kuş Gribi Beklerken Koronavirüse Teslim Olmak!
Bir Cennettir Bahçesaray, Yolu Sırattan Geçer…
Vanspor'a dair notlar
Bir kupa maçının anatomisi
Doğudan batıya bir köprüdür Vanspor
Kral Menua'nın kemikleri sızlasın!
Van Masterler Derneğinden ezberleri bozan girişim
Dirlik, Birlik, Beraberlik İşte Van! İşte Vanspor!
Tematik Turizmde Van'a Eskişehir Örneği
Van'da korkaklık dönemi bitmiştir
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -3-
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -2-
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -1-
Van Kütüğüne Yeni Bir Eser ''Dünyada Van''
Avm değil kent üniversitesi
Evinde Kazanmak Herşeydir!
Bir hayatın öğrettikleri
Bu Yazın Yeni Trendi Vangölü Ekspresi Olsun!
Kongrenin Ardından
Van Uluslararası Tarım Bilimleri Kongresine Doğru
İkiyüzlü Federasyon
Bu takıma bir ağabey gerekli!
Tarih tekerrür edecek mi?
Van Gölü'ne Yüzyılın Projesi
Kan kardeşlerin hüzünlü hikâyesi
Hakemin çabası yetmedi!
Türkiye Kupası büyüklere peşkeş mi çekiliyor?
Altın Markamız: Nur Tatar
41 Yaş, Üç Darbe Bir Muhtıra
Terörün Panzehiri: Futbol
Bir Başarı Hikâyesi: Cevdet Uzunköprü
Van'daki törenin ardından…
Vangölü etrafında bir gezinti
YİNE BAŞARDINIZ!
Adliye ve Sağlık Çalışanlarının Dramı
Yaşar Kemal’i Anlamak
Geçmişten Bugüne Van’ın TFF ile İmtihanı
Gevaş’ta Tarih Kurtuluyor
Belediyenin Futbol Çıkmazı
Ceviz Çalıştayı Van’a Vizyon Katacak
Karçın Mevsimi
Başbakan’dan son istek
Dünya kupasında dört vansporlu
Yönetilemeyen Kulüp B.Vanspor
Zenginlik Van’da cevizle yeşersin!
Van Futboluna Yeni Bir Soluk 1974 Vanspor Kulübü
Öteki Gündemin Değişmeyen Başkenti Van
İstanbul’da Van Kahvaltısı!
İlk yarının ardından
B.Vanspor zevk verdi (Gölcükspor- B.Vanspor Maçı İzlenimleri)
İstanbulspor-BelediyeVanspor maç izlenimleri
B.Vanspor Uzatmalarda Yıkıldı
KUPA BEYİ B.VANSPOR
Siirt, Bitlis, Van…
Van basınında bir ilk
Eski Van'da Bir Gezinti
Ricciardone'nin Van ziyaretinin ardından
Huzuru Arayan Memleketim
Yukarı Denizin Son Umudu Başbakan
Bitmeyen Senfoni; Sahil Yolu Projesi
Tanrı İstemezse Yaprak Düşmezmiş...
B.Vanspor'un Umudu U-17'ler
Van'a Yeni Üniversiteler...
Büyük Şehir'e Logo, Van Kedisi Olmalı!
Orhangazi B.Vanspor maçı!
Futbolda Hırs Her Zaman Kazandırmaz!
Van çağı başlıyor...
İpekyolu Fuarı
B.Vanspor'a Coşku Gerek!
Olimpiyat Şerefimiz; Nur TATAR
Van turizmine dair...
Bir Vanspor vardı (3)
Bir Vanspor vardı (2)
Bir Vanspor vardı... (1)
Şimdi Bahçesaray zamanı!
Endemik Zenginliğimiz " VAN BALIĞI"
Alkışlar B.Vanspor'a
BÜYÜK ŞEHİRE BÜYÜK STAT YAKIŞIR!
BU SPORCULAR VAN'IN YÜZAKI OLDU
VAN'I "DÖRT T" KURTARIR!
ÖNCE VAN KEDİSİ ŞİMDİ VAN GÖLÜ!
DEPREMZEDE KİRACILAR
Haber Yazılımı