Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 15:13
 
Bir kısım gençlerimiz
Şahbettin Uluat
veyselvuran655
 
 

Onlara her yerde rastlarız. Erzurum'da, Van'da, Trabzon'da, İzmir'de, Ankara'da, Adana'da.

Bütün illerimizde ve ilçelerimizde cadde, sokakta; çarşı pazarda mutlaka karşılaşırız.

Üzerlerinde pahalıları da olmakla birlikte genellikle ucuz deri ya da deri benzeri montlar ve temiz kot pantolonlar vardır.

Kimilerini ikişer, üçer kişilik gruplar halinde gezerken, en basitinden en karmaşığına çeşitli konularda konuşurken, tartışırken görürüz. Bir kısmı parklarda, kahvehanelerde yalnız başlarına oturup dünyaya, insanlara bakıp anlamlandırmaya çalışırlar. Bazılarının evlerinin ya da  internet kafelerin içinde, pencere camlarının arkasında olduklarını biliriz.

Onlar dış görünüşlerine kendilerinden bir kuşak, iki kuşak önce dünyaya gelmiş büyülerinden daha çok önem verirler. Bu anlamda piyasada mevcut ürün çeşitliliğinden olabildiğince yararlanmaya özen gösterirler. Olanaklar ölçüsünde internet kaynaklarından da alışveriş ederek kendi yaşadıkları şehirde bulamadıkları giyeceklere, aksesuarlara da ulaşırlar.

Saçları kendilerinden önceki kuşağın saçlarına göre daha özgür bir hava taşır. Onlar da, berberleri de artık her kaynaktan kendilerine ulaşan dünya kataloğundan seçimler yaparlar. Bazen birlikte karar verirler. Çoğu saç, sakal modellerini de özenle belirler. Hatırı sayılır bir kısmı saç jölesi kullanır.

Ayaklarında orijinal ya da taklit ama marka spor ayakkabılar, az da olsa bir kısmının da sivri burunlu kunduralar vardır.

Bazen ailelerinden azar da işitirler. Bu azarların bir kısmının nedeni arkadaşları, bir kısmının nedeni saçları, giyim kuşamları ve bir kısmının nedeni de işsiz, aylak olmalarıdır.

İşin aslı bu kendileri ile ilgili yakınma konusu olan şeylerin üçünde de gerçekte kendilerinin büyük sorumlulukları yoktur.

Kıyafet, saç, ayakkabı seçerken başvurdukları kaynaklar; bulundukları sosyal ortam, internette her yerde karşılarına çıkan türlü örnekler ile bugünün genel eğilimleridir, yani zamanın dayadıklarıdır. 

Arkadaşları onların çevrelerinde bulabildikleridir. Herkes gibi kendilerine önerilenlerle değil, kendi kişiliklerine, ruh hallerine uygun insanlarla düşüp kalkmayı severler. Hangimiz öyle yapmayız ki!

Aylaklık biraz onların tercihi olsa da biraz da içinde bulundukları koşulların sonucudur.

Batı toplumları ile karşılaştırıldığında bizim toplumumuzda duygusal aile bağları oldukça güçlüdür. Anne ve babalar, onları çocukluklarından sonra gençlik günlerinde de gereğinden fazla korurlar, desteklerler. Bu durum da gençlerin vakti gelince kendi ayakları üzerinde durabilme becerisi kazanmalarını geciktirir.

Belli bir yaşa kadar zamanları okulun dört duvarı arasında geçmiş gençlerin vasıfsız olmaları; iş alanlarının da yetersiz olması onları aylaklığa adeta zorlar. Çoğu fazla zora, kurala, katılığa dayanamaz. Ailelerinin kendilerinden beklentilerinin farkındadırlar ama kendilerinden bekleneni yerine getiremezler.

Bir kısmı başarsa da, çoğu büyük kurumsal firmalara kendilerini kabul ettiremezler.

Yine bir kısmı ulaşabildikleri küçük işyerlerine başvururlar. O işyerlerinin çoğunda eleman ihtiyacı yoktur. Eleman ihtiyacı olan çok az sayıdaki işyerinin bir kısmı da ya basit gerekçelerle onları kabul etmez, geri gönderir; farkında olmadan çalışma heveslerini baltalarlar ya da onları işe alırlar ama gereğinden fazla yüklenirler. Duruma göre çok iş, az ücretle ya da keyfi muamelelerle yorarlar.

Sonuçta yoksul ve zorluklar içindeki ailelerinden gelenler de dâhil, çalışma hayatına eklenmeye çalışan bu gençlerin pek çoğu sıcak aile ortamlarından gelip talip oldukları iş koşullarının altında ezileceklerini düşünür, bir yere kadar geri çekilirler.  İşe başlayanlardan dayanabilenler kalır, dayanamayanlar da zaman içinde koparlar. Biraz daha umutsuz bir şekilde ya aylaklığa geri döner ya da başka kapıları çalmaya giderler.

Bu anlamda genç işsiz konumundaki erkeklerle kadınlar aynı kaderi paylaşırlar ve çoğu kez bu durum kendilerinden çok ebeveynlerini düşündürür.

Gençler, ayaklarının üzerinde durabilmek için iş anlamında nitelik kazanmak zorundadırlar.

Halk Eğitim Merkezleri ve Türkiye İş Kurumu'nun bu anlamda iyi niyetli ciddi çalışmaları vardır. Bu çalışmalar sonucu onların bir bölümü iş sahibi olur, gelecek kaygısından kurtulurlar. Ancak bütün işsiz gençler düşünüldüğünde bu eğitimlerin sınırlı sayıda insana ulaştığı, kurs bitirenlerin de tamamının istihdam edilemediği bilinir.

Çıraklık ve çıraklık okulları da ciddi bir çözüm yoludur. Ne var ki, çıraklığa her yaşta başlanamaz ve bildiğim kadarıyla çıraklık okullarında eğitim ve diploma alabilmek için bir işyerinde fiilen çalışıyor olmak gerekir. İsteyen herkes berber olmak için, tamirci olmak için, aşçı olmak ya da başka bir meslek edinmek, nitelik kazanmak için bu okullara gidemez. Hatta yine bildiğim kadarıyla eğer varsa kaçak, kayıtsız işletmelerde çalışmakta olan çıraklar da, kayıtsız oldukları için bu okullara devam edemezler.

Sonuçta sokakta kalan, umduğu işi de, beğenmediği işi de bulamayan gençler doğal olarak bir araya gelerek sosyal gruplar oluştururlar. Birlikte takılırlar. Yapabilecekleri tek şey bu olur. Bir süre daha ailelerine bağımlı olarak yaşayacaklardır.

İş güç sahibi kimi yetişkinlerin, hısım akrabalarının durumu tam olarak anlamadan, ayrıntıları bilmeden onlara burun kıvırmaları zaten sallantıda olan özgüvenlerini örseler durur.

Belli tarihlerde açılan KPSS sınavlarına, bankaların, başka kuruluşların eleman alım sınavlarına büyük heyecanlarla ve kalabalıklar halinde katılıp sonuçta çoğunun hayal kırıklığına uğradığını yazmama gerek yok sanıyorum.

Yazımın başında ifade ettiğim gibi onları her yerde görürüz. Çoğunun gündemleri cep telefonları, bilgisayarlar, internet, spor, arabalar ve işsizlikleridir.

Sonuçta biz yetişkinler, gençlerle ilgili bu en temel sorunun farkındayız. 

Onlara daha çok eğilmek ve onları daha çok doğrultmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.

Genç işgücünün bizimki gibi kalkınmada ciddi mesafeler kaydeden bir ülkede çok değerli olduğunu, ziyan edilmemesi gerektiğini de biliyoruz.

Yetkililerimiz de biliyorlar ve çözüm üretmek, istihdamı arttırmak için bildikleri her yolu kullanıyorlar. Kamu kurumları her yıl çok sayıda insanı iş güç sahibi yapıyor.

Herkesin iş güç, ekmek, aile sahibi olduğu, çok daha mutlu olduğu günleri hepimiz bekliyoruz.

 
Etiketler: Bir, kısım, gençlerimiz,
Yorumlar
Diğer Yazılar
HAVA HASTA
GEÇTİ GÜL GEÇTİ BÜLBÜL
BİRAZ DA AŞK…
YAŞANMIŞ MEMLEKET HİKÂYELERİ
İRAN FİLMİ “ BİR AYRILIK”
Bir Slogan “We can’t breathe”
Bayram mesajları
Covid19 küresel biyolojik terör aracı mı?
Sosyal medyanın salladığı insanlar
Turistlerimiz vardı
Van ve Şamran Kanalı
Salgın günlerinde 23 Nisan
İçerilerdeyiz…
Dünya Dönüyor
Sars Mers Korona
Bir yazar Kemal Sayar
Hemşerilik
Van'ın Güzel İnsanları Memet Abi
Göç
İdlib bombalanıyor...
Van'a Kar Yağıyor...
Kitap
Siyasal Kültür Farklılıkları
Can dediğin kuş misali...
Van ve Van Gölü Ekspresi
Dünya sinemasındayız...
Hepimiz aynı gemide değiliz...
Van neden hatırlanır?
Şeb-i Yelda
Van Kitap Fuarı
Adam gibi adam sorunu
Öğretmenim
Mümtaz Sami Özok ve Zirve Beyazı
Bisiklet Rüyası
Eski Van Resimleri
Hepimiz insanız ama...
Sosyal medya
Girişimcilik ruhu
Biz o zamanları yaşamadık…
Dünya ormanında insan
İyi Ki Varsın Nurgül Öğretmen 2 Bir Mezuniyet Töreni
Van Yüzüncü Yıl Üniversitemiz 38 yaşında
İyi ki varsın Nurgül Öğretmen 1 Önyargılar Yıkılırken
Van Et Kombinası Anıları - 2
Van Et Kombinası Anıları 1
Kadın cinayetleri çözemediğimiz kör düğüm
Bayramlar şekerler değişen alışkanlıklar
Machida Mezarlığı
Daha daha nasılsınız?
Gurbet memleket ve Erik Değdirenler
Uzun ince bir yolda 82. yıl
Kabak taşa değse de vay kabağın başına…
İnsanın çağdaş iletişim teknolojileriyle dansı
Gitmeler ve kalmalar üzerine…
Babam sağ olsun!
Yeni bir yüksek lisans ve doktora mevsimi
Memleket özlemi Van mevsimi
Bizim eller
Görebildiklerimiz öngörebildiklerimiz
Bilen Bilir
Tarladaki Çamur
İnsanlar ve mevsimler
Tehcir
Modern dünya ve gerçek iyilik
Helalleşme kültürü
Geçmişe Özlem (Bir Van Şiiri)
Bir zamanlar Van Et Balık
Kılavuzu karga olanın...
Beyni küçük cürmü büyük insanlar
Gurbette bir taziye
Evlenmek evlenebilmek
Taşındık tanış olduk
Biraz güneş
Dünün ve bugünün Sahalin'leri
O günlerde aşk
Yazarlar yazılar kitaplar
Halep Artık Halepçedir
Erzurum'a Kar Yağardı
Dünyada Van
Çağdaş gulyabaniler
Genç olmak
Büyüyoruz değişiyoruz
Bir sevdadır okumak
Seslerimiz de sözlerimiz de farklıdır
Bir Van Romanı Şark Yıldızı
Ah Çocuk…
Kentimizi korumak kendimizi korumak
Başkan ile Vatandaş Tayyar Başkan ile Perişan Teyze
Biz Dımso'ya niye güldük?
Van ve iç göçler
Unutulanlar, unutulmayanlar, unutulamayanlar
Her genç adama bir Abdurrahman Amca
Rahmetli Hıdo, Van ve Dünya
Biz çocuktuk, memleketimiz Van'dı
Temizlik zamanı
Akdamar'ın Çanları Yeniden Çalarken
Eldeki kuş, daldaki kuş, resimdeki kuş
Bir Yaz Günü Akadamar'da
Doları kim dolduruyor?
Van'ımız, Yazımız, Kadınlarımız
Van'ımız, Yazımız, Kadınlarımız
Van'la Sohbet
Haber Yazılımı