Yazı Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 15:31
 
27 Ada/13 Parsel
Erdem Yavuz Ekici
 
 

Tepebaşı Mahallesi benim de doğup, büyüdüğüm ilimizin merkezini teşkil eden bir mahalle, bu mahallede 2000'li yılların başına kadar şu anki Rus pazarı olarak bilinen mevkii de o şahıslara ait meyve bahçeleri ve içerisinde kerpiç evler bulunan ve nefes alınabilen yaşanılan mekanlardı. 

Şehrin büyümesi ile orantılı olarak şehrin merkezindeki bu bağ ve bahçeler satılmış yerlerine önceden barakalardan mürekkep dükkancıklar gelmiş, akabinde o dükkancıklar pazarlara dönüşerek mevcut halini almıştır. O hengamede, o zamanların ve şehrin yegane hastanesi olan şehir hastanesi, büyük Van depremine yenik düşerek miadını tamamlamış ve şehir sahnesinden çekilmiştir. Şehir hastanesi ve şehrin merkezindeki yaşanabilir alanlar gittikten sonra Beşyol mevkii üzerine adeta beton dökülmüştür.

Bugün halihazırda devlet hastanesi olarak bilinen Tepebaşı Mahallesi 27 ada 13 parsel TOKİ tarafından satışa çıkarılmıştır. Hemşehrilerimizin biricik ve haklı talebi olarak şehrin yeşil alanlara kavuşturulması Beşyol mevkiin de vatandaşların nefes alabileceği bir durak talebidir. Fakat Edremit dağlarını betonlaştıran kaleciği çepeçevre saran TOKİ Vanlıların bu haklı talebini görmezlikten ve duymazlıktan gelmektedir.

Eskişehir'de Ankara'da İstanbul'da on binlerce dönümlere parklar inşa eden TOKİ bunu Vanlılardan esirgemektedir, çünkü Vanlıların TOKİ ile mücadele edebilecek ne ayni emsal de taşınmazları, ne mevcut yeri satın alarak Vanlılara hibe edebilecek zenginleri, ne de bürokratik alanda mücadele edebilecek lobileri vardır. Zaten demokrasilere boyun eğen bürokrasilerde bunlara gerekte yoktur. İşte bu noktada kamu yararı mefhumu daha anlaşılabilir olmaktadır. Şehrin tam kalbindeki bir yerin bir veya birkaç kişinin tekeline terk edilip tüm toplumun yaşanabilir çevre talebinin bir kenara itilmesi kamu yararı ile bağdaşmamaktadır. Unutulmamalıdır ki; şehirler insanların hafızalarıyla mündemiçtir.

Tüm Vanlıların hafızasında Beşyol hala bağ ve bahçeleri ile yaşamaktadır. Bunu bir nebze gerçekleştirebilmek ise konut idaresinin elindedir TOKİ'ye düşen buranın satılarak yeni bir betonlaşma yaratmak değil yeni bir kentsel mekan yaratarak yaşam kalitesinin yükseltilmesi, Van'a bir kent park hediye ederek Vanlıların da Ankara Eskişehir İzmir ve benzeri yerlerdeki vatandaşlar gibi kaliteli yaşam hakkına sahip olduklarını göstermesidir.

 
Etiketler: 27, Ada/13, Parsel,
Yorumlar
Haber Yazılımı