301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Mart 2020 - Pazar 10:52
 
Yazarımız ve çizerimiz Hikmet Abiyi Kaybettik
Vansesi Gazetesinde de uzun yıllar köşe yazarlığı yapan, karikatürler çizen duayen gazeteci, örnek kişiliğiyle tanınan Hikmet Aksoy Trabzon'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Van Haber Haberi
Yazarımız ve çizerimiz Hikmet Abiyi Kaybettik

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Trabzon Temsilcisi,  karikatürist, yazar Hikmet Aksoy vefat etti.

Vansesi Gazetesinde de uzun yıllar köşe yazarlığı yapan, karikatürler çizen, 80  yaşını  Van'da  Vansesi Gaztsi'nin 80. yılında  birlikte kutlayan  duayen gazeteci, örnek  kişiliğiyle sevilen sayılan  Hikmet Aksoy’un cenazesi bugün ( 22 Mart 2020) Pazar günü Vakfıkebir Cumhuriyet Mahallesi’ndeki evinin önünde saat 11.00’de yapılacak törenin ardından aynı mahalledeki Aile Kabristanı’nda toprağa verilecek.

 Vansesi Gazetesi ailesi olarak değerli yazarımız,büyüğümüz Hikmet Aksoy'a Allah'tan rahmet ailesi ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. 

Bir süredir hastanede tedavi gören Hikmet Aksoy’un vefatının ardından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir baş sağlığı mesajı yayınladı.

Mesajda “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Trabzon Temsilcimiz Hikmet Aksoy’un vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Uzun yıllardır TGC’ye, gazetecilik ve çizerlik mesleklerine başarıyla hizmet veren usta gazeteci Hikmet Aksoy’u hiç unutmayacağız. Ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” denildi.

HİKMET AKSOY’UN ÖZ GEÇMİŞİ

Araştırmacı, karikatürist. 1937 Vakfıkebir / Trabzon doğumlu. Lise öğrenimi sırasında İstanbul gazetelerine muhabirlik yaptı.

İlk yazısı 1953’te Vefa dergisinde, 1959-62 arası karikatürleri Türkiye Spor, Son Havadis, Büyük Gazete, Şaka, Tef vb. dergi ve gazetelerde yayımladı. Askerliğini yaptığı Simav ilçesinde Köy Raporu adlı bir gazete çıkardı (1963-65). 1959’dan bu yana Trabzon gazetelerinden Hizmet, Hakimiyet, Son Haber, Türkçesi vb. gazetelerinde yayın yönetmeni ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Basın kuruluşlarından yirmi civarında ödül aldı. 1996’da Karadeniz Fıkraları Ajansını kurdu. TGC Bizim Gazete’de karikatürleri yayınlandı. TGC Trabzon Temsilcisi olarak görev yapıyordu.

ESERLERİ

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Her Yönüyle Vakfıkebir (1965), Vakfıkebir İlçesi ve Çevresi (1973), Faik Ahmet Barutçu (1995), Trabzon Basını (1998), Karikatürün Trabzon Boyutu (1999).

DERLEME: Made in Karadeniz - Fıkralar (1998), Kemençe Çalayim mi? (2000).

HAKKINDA: Dr. Mustafa Duman / Trabzon‘u Anlatan Birkaç Kitap (Cumhuriyet Kitap, 11.7.2002

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yazarımız, ve, çizerimiz, Hikmet, Abiyi, Kaybettik,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı