Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 13:36
 
VASKİ’DEN SU İSRAFI UYARISI
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Şeref Demir, halkı su tasarrufu konusunda uyardı. Kurumun su depolarında kullanılan pompaların 24 saat çalışması nedeniyle ağır bir enerji yükü ve borç altında bulunduğunu belirten Demir, “Van’a gelen kaynak suyunun yaklaşık 1 milyon 500 bin nüfusa yetecek kapasitede olmasına karşın, kaçak ve aşırı su israfı nedeniyle 600 bin nüfusa yetmemesi düşündürücüdür” dedi.
Van Haber Haberi
VASKİ’DEN SU İSRAFI UYARISI

Vansesi Haber Merkezi

 

Bayram öncesi su tüketiminin en üst seviyelere çıktığına dikkat çeken VASKİ Genel Müdürü Demir, içme suyu ile halı ve oto yıkama, bağ bahçe sulamalarıyla birlikte ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Maalesef bu bilinçsizce tüketimden dolayı kentin birçok noktasına yeteri kadar su verilememektedir. Buna dikkat edilerek içme suyunun maksadı dışında kullanılmaması gerekir ”ifadelerini kullandı. 

 

“VAN, EN UCUZ İÇME SUYU KULLANAN İLLERDEN BİRİDİR”

Van’ın Türkiye'de kaynak suyu kullanan ender illerden biri olduğunu belirten Demir“Van’ın Gürpınar ilçesi Mejingir kaynağından gelen sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir su kullandığı, Yapılan araştırmaya göre büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idareleri ile kıyaslandığında, Van'ın meskenlerde en ucuz suyu kullanan illerden biri olduğu tespit edilmiştir. Şu anda Van Su ve Kanalizasyon İdaresi yürürlükte olan karara göre meskenlerde suyun metreküp maliyeti yaklaşık olarak 6 lira olmasına rağmen, 2 lira 77 kuruşla ücretlendirilmektedir. Kısa bir araştırma yapıldığında, diğer su ve kanalizasyon idareleri içinde VASKİ'nin en ucuz su bedeli idarelerden biri olduğu görülecektir” şeklinde konuştu.

 

“İLİMİZE GELEN SU 600 BİN KİŞİYE YETMİYOR”

Kurumun su depolarında kullanılan pompaların 24 saat çalışması nedeniyle ağır bir enerji yükü ve borç altında bulunduğunu belirten Demir, “Van’a gelen kaynak suyunun yaklaşık 1 milyon 500 bin nüfusa yetecek kapasitede olmasına karşın, kaçak ve aşırı su israfı nedeniyle 600 bin nüfusa yetmemesi düşündürücüdür. VASKİ olarak suyun abonelere ulaştırılmasının maliyeti de oldukça yüksektir. Kurumumuzun aylık enerji gideri milyonlarca lirayı bulmaktadır. Ayrıca su bedellerinin zamanında ödenmesi de size daha iyi bir hizmet vermemiz için gerekli ve önemlidir. Halkımıza bilhassa su israfı ve su bedellerinin ödenmesi konusunu bir kez daha hatırlatarak kuruma yardımcı olmalarını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VASKİ’DEN, SU, İSRAFI, UYARISI,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı