Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 18:37
 
VANLILAR SONUÇ ALAMADI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Van depreminden sonra evleri ağır hasarlı olan ailelerin kentsel dönüşüm için başvuru yaptıklarını ancak geçen sürede herhangi bir yanıt alamadıklarını açıkladı.
Van Haber Haberi
VANLILAR SONUÇ ALAMADI

Burhan Ergin

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ Sivrice'deki depremin ardından bölgede ilk etapta 3 bin 850 konutun yapım sürecini başlattıklarını belirterek, inşa edilecek tüm konutların teslimatının yıl sonuna kadar yapılacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Elazığ Valiliğinde basın toplantısı düzenleyen Bakan Kurum konuşmasında Vanlı depremzedelerin sorununa da dikkat çekti.

Vanlıların kentsel dönüşümden sonuç alamadıklarını belirten Bakan Kurum, "Van depreminden sonra evleri ağır hasarlı aileler kentsel dönüşüm için başvurularını yapmışlar ancak geçen sürede herhangi bir yanıt alamamışlar" dedi. "Bölgede kentsel dönüşüme engel olan nedir?" sorusu üzerine Bakan Kurum, kentsel dönüşüme engel olan bir şeyin bulunmadığını dile getirdi.

Valiliklere gönderdikleri genelge kapsamında sadece Van, Elazığ, Diyarbakır'da değil, 81 ilde 82 milyon vatandaşı ilgilendiren kentsel dönüşüm konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Kurum, can ve mal riski oluşturan yerleri dönüştürmek için gece gündüz çalıştıklarını ifade etti.

Kurum, bugüne kadar 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü yaptıklarının altını çizerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle 850 bin bağımsız bölüm ürettiklerini bildirdi.

Yapı denetim düzenlemeleri ve deprem yönetmelikleriyle acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutla ilgili hedefleri ortaya koyduklarını anımsatan Kurum, geçen yıl itibarıyla 65 bin konutun dönüşümünü başlattıklarını, bunların 25 bininin İstanbul'da bulunduğunu aktardı.

Bakan Murat Kurum, İstanbul'da kentsel dönüşüm konusunda çalışmaların devam ettiğini, Esenler'de 60 bin konutluk yeni rezerv alanı ürettiklerini, Kanal İstanbul güzergahındaki rezerv alanında vatandaşları güvenli, sağlam konutlara taşıyacaklarını kaydederek, "Türkiye'nin 780 bin kilometrekaresinde, 82 milyon vatandaşımızı ilgilendiren kentsel dönüşüm projelerini sürdürüyoruz, yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Buna hiçbir engel yoktur" ifadesini kullandı.

Kurum, güçlendirmeye dair Meclis'te düzenlemelerin de bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Belediyelerimizle yapacağımız dönüşümlere dair düzenlemelerimiz var. İller Bankası Genel Müdürlüğü kanalıyla belediyelerimize dönüşümle alakalı hibe ve kredi desteği veriyoruz. Bu şekilde bu süreci yönetmek durumundayız. Ancak burada vatandaşlarımızın da aynı duyarlılık içerisinde olması gerekiyor. Kentsel dönüşüm bir zaruret. Burada birinin bir evladı, eşi, kendisi enkazda kaldığında, cenazesini oradan aldığımızda hepimizin içi parçalanıyor. Biz bu acıları yaşamamak adına vatandaşlarımızla birlikte bu süreci yönetmek durumundayız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: VANLILAR, SONUÇ, ALAMADI,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı