Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 17:18
 
Van Gölü sahilleri cuma namazına hazır
Van Gölü sahilindeki 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda yarın kılınacak olan cuma namazı öncesinde Tuşba Belediyesi ekipleri tarafından dezenfekte çalışması yapıldı.
Van Haber Haberi
Van Gölü sahilleri cuma namazına hazır

Korona virüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’tan itibaren cemaatle namaz kılınmazken, yarın cuma namazıyla birlikte yeniden kılınabilecek. Normalleşme adımları kapsamında hangi camilerde cemaatle namaz kılınabileceği konusundaki karar valiliklere bırakıldı. Bu kapsamda il genelinde avlusu olan camilerde, sosyal mesafeye dikkat edilerek cemaatle namaz kılınabilecek. Bunun yanında okul bahçeleri, parklar, mahalle meydanları ve futbol sahalarında sosyal mesafeye dikkat edilerek cuma namazı kılınabilecek.


Bu çerçevede Tuşba Belediyesi tarafından Van Gölü sahilinde yer alan 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda cuma namazı için gerekli tüm hazırlıklar yapıldı. Belediye ekipleri tarafından ot biçme, dezenfekte ve hijyen çalışmalarının yapıldığı park, cuma namazının kılınabilmesi için hazır hale getirildi.


Çalışmalarının yapıldığı parkta incelemelerde bulunan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, 15 Temmuz Şehitler Parkı'nı cuma namazı için hazır hale getirdiklerini belirtti. İlk korona virüs vakasının tespit edilmesiyle birlikte yaklaşık 2 aylık süreçte camilerin ibadete kapalı olduğunu anımsatan Başkan Akman, “Bu süreçte vakit ve cuma namazları olmak üzere Ramazan ayı dolayısıyla teravih namazlarını da kılamadık. Vaka sayısı düştükten sonra normalleşme sürecinde camilerimiz kısmen açılışa hazırlanıyor. Bakanlıktan gelen genelge doğrultusunda sosyal mesafeye dikkat edilmesiyle cemaatle namazlarımızı kılıp ibadetimizi ifa etmiş olacağız. Bizler de 15 Temmuz Şehitler Parkında vatandaşlarımız için bir alan hazırladık. Vatandaşlarımızın gerekli kurallara uyarak ibadetlerini ifa etmesini istiyoruz. Bizler de Tuşba Belediyesi olarak gerekli her türlü tedbirimizi aldık” dedi.

 

GEVAŞ'TA CUMA NAMAZI HAZIRLIĞI

Gevaş ilçesinde yarın Cuma namazının kılınacağı alanlar belirlenerek temizlendi.
Genelge kapsamında 29 Mayıs 2020 Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve Cuma namazları camilerde cemaatle kılınabilecek. Gevaş Kaymakamlığı ve İlçe Müftülüğü tarafından Cuma namazı kılınacak yerler belirlenirken, buralarda da temizlik çalışması yapıldı. Buna göre ilçede Cuma namazı Hüşet Mahallesi’nde bulunan semt sahasında kılınacağı bildirildi.

 

VAN’DA AÇIK ALANLAR CUMA NAMAZI İÇİN HAZIRLANDI
İpekyolu Belediyesi, yarın kılınacak cuma namazı öncesinde kentteki açık alanlarda dezenfekte çalışması başlattı.
Yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’tan itibaren kılınmayan cemaat namazları, yarın cuma namazıyla birlikte yeniden kılınabilecek. Normalleşme adımları kapsamında hangi camilerde cemaatle namazın kılınabileceği illerde valiliklere bırakılırken, avlusu olan camilerde sosyal mesafeye dikkat edilerek cemaatle namaz kılınabilecek. Bunun yanında okul bahçeleri, parklar, mahalle meydanları ve futbol sahalarında da sosyal mesafeye dikkat edilerek cuma namazı kılınabilecek.


Van Kalesi önündeki Atatürk Parkı başta olmak üzere 38 açık alanda dezenfekte ve hijyen çalışmaları başlattıklarını ifade eden İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Volkan Avcı, İpekyolu Belediyesi olarak korona virüs süresinde ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade ederek, “Cami ve okul bahçesi başta olmak üzere 38 açık alanda cemaatle birlikte cuma namazı kılınacak. Bizde bu alanlarda temizlik, yıkama ve ilaçlı suyla dezenfekte işlemlerini gerçekleştirdik. Dün itibariyle başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Yarın inşallah cuma namazına yetiştireceğiz. Halkımızdan da isteğimiz sosyal mesafeyi korumalarıdır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van, Gölü, sahilleri, cuma, namazına, hazır,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı