Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 21:37
 
V. ULUSLARARASI VAN GÖLÜ HAVZASI SEMPOZYUMU
Köşe Yazıları Haberi
V. ULUSLARARASI VAN GÖLÜ HAVZASI SEMPOZYUMU

Değerli okurlar; 09-13 Haziran 2009 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Cengiz Andıç Kültür Merkezinde uluslararası bir sempozyum düzenlenmiş. Bu sempozyuma yerli ve yabancı seksen bilim adamı katılmış ve tebliğlerini sunmuş. Sempozyum; Van Valiliğinin ev sahipliğinde, İstanbul Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası, TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi ve ÇEKÜL Vakfının organizasyonları ile gerçekleşmiş.

Bu sempozyuma sunulan tebliğlerde, Van’ımızın binlerce yıllık hafızası bir kez daha hatırımıza sunulmuş. Tarih, etnoğrafya, arkeoloji, coğrafya, edebiyat, turizm, ticaret, mutfak kültürü vb. alanlardaki birikimi işlenmiş. Bahse konu alanlarda çok önemli bilgiler sunulmuş ve hafızamızın  canlı tutulması sağlanmış.

Bilindiği üzere Van’ımız binlerce yıllık kültürel birikime ev sahipliği yapmaktadır. Bu kültürel mirası gün yüzüne çıkarmak ve hatırlanır kılmak için düzenlenen Sempozyumlar ilimizin kültür hayatına son derece önemli katkılar sağlamaktadır.  Yapılan yeni arşiv araştırmaları ve edinilen yeni bilgilerin sempozyumlar aracılığı ile Vanlılarla, ülke ve dünya kamuoyu ile paylaşılması son derece önem arz etmektedir.  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğünün Van’ımızın tarihi ve kültürü ile ilgili bu türden sempozyumlara ev sahipliği yapması insanımıza kültürel bir zenginlik sunmaktadır. Kitaptaki iki farklı makalede Van Balığı ile ilgili sunulmuş bilgilerden birer paragrafı siz okuyucularla paylaşmak istiyorum.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: V., ULUSLARARASI, VAN, GÖLÜ, HAVZASI, SEMPOZYUMU,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı