301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Haziran 2018 - Cuma 14:51
 
Uyyy!.. Cısss!..
Karikatürist- Yazar Hikmet Aksoy’un hazırladığı “Vansesi Mizah Sayfası” bundan böyle her Cumartesi günleri siz değerli okuyucularımızla buluşuyor.
Kültür Haberi
Uyyy!.. Cısss!..

Hazırlayan: Hikmet Aksoy

Beytullah Heper kimdir?

Geçen yıl yitirdiğimiz karikatür sanatçımız Beytullah Heper 1927 yılında Eskişehir'de doğdu. 1947 yılından itibaren karikatür çizmeye başladı. Eskişehir basınında Sakarya, İstikbal, Her Sabah, Saksağan, Çimdik, İki Eylül; İstanbul basınında Resimli Hikâyeler, Hayat, Dolmuş, Tef, Akbaba, 20. Asır, Hafta, Yelpaze, 41 Buçuk dergi ve gazetelerinde karikatürleri yayımlandı.

İstanbul'da "Günlük SPOR gazetesinde "Maraton Raşit" adlı bant karikatür tipini çizdi ve uzun süre yayınladı.

Eskişehir Ticaret Odası gazete ve bültenlerinde yıllarca ticari konularda karikatürler çizdi.

Eskişehir "2 Eylül" gazetesinde güncel karikatürler de çizen Beytullah Heper, ilk kişisel sergisini 1961 yılında Eskişehir'de açtı.

Sayısız ulusal ve uluslararası karma sergilere de katılan Heper, İtalya'da "Venedik" konulu yarışmada Özel Ödül (1975), "Altın Boynuz Haliç Uluslar arası Karikatür Yarışması”nda Bronz Boynuz Ödülü (1983), "Milliyet Sanat Dergisi Abdi İpekçi Yarışması"nda Mansiyon Ödülü (1984) ve 2003 yılında Eskişehir Sanat Derneği tarafından "Onur Ödülü" ile onurlandırıldı.

Anısını sevgi ve Rahmet dileklerimizle anıyoruz.

 

Beytullah Heper'i anıyoruz

#Beytullah HEPER Anadolu'da karikatür sanatının "Köroğlu"su idi. Onca yokluklar içinde Eskişehir'den o günün koşullarında karikatürlerini kabullendirip yayımlatmak her babayiğidin harcı değildi. Çizdiği kalıcı eserleriyle kalplerimizde sevgi anıtını kurarak gitti. Anısını sevgiyle kalbimde saklıyor, Rahmet dileklerimle anıyorum.  Hikmet AKSOY

 

 

SEÇİM VE GEÇİM

24 Haziran seçimi ağız kavgası şeklinde gelip geçti. Geçmeyen, "Geçim?.." sorusu gündeme gelecek mi? Yurttaş özlediği refah düzeyine kavuşmayı düşlüyor. Bunun yolu da geçim sorununa çözüm getirmekle olacak. Haydi, bakalım, siyasiler, el ele verin. Yurttaş sizi bekliyor.

 

Simit ve çay keyfi!..

Simitle çay keyfi yapmak güzel şey de yanında mutlaka kaşar peyniri de olursa...

Simit ve çay şimdi iki can arkadaş...

Kaşar ayrı düştü...

Dileriz, en kısa zamanda bu ayrılık biter, simit-çay-kaşar peynirli kahvaltılarımıza kavuşuruz.

Çıtır-çıtır simit, çay ve kaşar... Hey gidi günler!..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uyyy!.., Cısss!..,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı