Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
04 Ağustos 2019 - Pazar 16:37
 
Satılık okul ismi!
Valilikçe ismi uygun görülen, okulun yapım bedelini karşılayan hayırsever isim hakkını satın alabilecek.
Köşe Yazıları Haberi
Satılık okul ismi!

Milli Eğitim Bakanlığı okullara gönderdiği yazıda eğitime bütçe dışı finansman sağlanması amacıyla 2023 Vizyon Belgesi'nde yer alan "Eğitimin Finansman Çeşitliliğinin Arttırılması" tedbiri kapsamında okulların isimlerini satışa çıkardı. 

 

Bu kapsamda "Türk büyükleri, şehit isimleri, hayırsever isimleri belde, köy ve köy altı kurumlar hariç" illerdeki diğer okulların isimleri satışa çıkarılacak. Kentte eğitime gelir sağlanması amacıyla yapılan uygulama kapsamında mahalle, cadde ya da sokak adlarıyla anılan okulların isimleri isteyen kişi ya da kuruluşlara satılacak. Proje kapsamında kendileri, anne- babaları ya da akrabaları için özel anlam taşıyan bulundukları mahalle, cadde ya da sokak isimleriyle anılan okulların isimlerini alabilecek.

 

Van Milli Eğitim Müdürlüğü satışa çıkarılacak okul isimleriyle ilgili çalışmalarına devam ediyor. Van Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke ile bu konuyu konuştuk.

 

100'ün üzerinde okul isim hakkının Van'da satışa çıkarılacağını, öğrenci kapasitesi, derslik sayısı ve bulunduğu semte göre okul isim bedelinin değişeceğini anlatan Hasan Tevke, yapılan veya yapılmış olan okul ihale bedelinin yüzde 51'ni ödeyen bir hayırseverin kendisinin veya anne- babasının isminin okula verilebileceğini anlattı.

 

Tevke'nin anlattığına göre…

 

24 derslikli 4 milyona mal olan bir okula hayırsever Vanlı bir iş adamımız 2 milyon 100 bin lira verdiği takdirde isim hakkını alabilecek. Biri benim bu kadar param yok ama ilçemizde, mahallemizdeki 300 bin liraya mal olan 4 derslikli okulda babamın/annemin/ eşimin veya kızımın/oğlumun adını yaşatmak istiyorum diyorsa okula 150 bin lira ödemesi isim için yeterli olacak. Okul yaptıran veya okulun isim hakkını satın alan hayırsever vatandaş eğitim için ödediği bedelin tamamını vergiden düşebilecek.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Satılık, okul, ismi!,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı