Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
04 Haziran 2020 - Perşembe 23:47
 
KORKUNUN YARATTIĞI SUSKUNLUK SARMALINDAN TOPLUMSAL FELCE-1-
Köşe Yazıları Haberi
KORKUNUN YARATTIĞI SUSKUNLUK SARMALINDAN TOPLUMSAL FELCE-1-

Geçen gün bir arkadaşım, içinde bulunduğumuz sürecin tamamen korku üzerine inşaa edildiğini, bunun da herkesi derinden etkilediğini, adeta bir korku toplumunda yaşadığımızı ve bu konuda bir yazı kaleme almanın iyi olacağını yazdı bana. Bu yerinde ve haklı tespitten yola çıkarak aşağıdaki makaleyi yazdım, değerlendirmesini siz değerli okurlara bırakıyorum.

BASKI

Değerli dostlar, Olağandışı koşullarda, yönetimlerin baskısı sonucunda toplumlarda genellikle suskunluk sarmalı ile birlikte tercih çarpıtması ve toplumsal felç durumu meydana gelir. Bu üç kavramın herbirinin ne anlama geldiğine ve birbirleri ile olan ilişki ve çelişkilerine baktığımızda şunları görürüz ve bu üç anahtar kavramı çözümlediğimiz taktirde içinde bulunduğumuz toplumu ve durumu da çözümlemiş oluruz.

SUSKUNLUK SARMALI

Suskunluk sarmalı, fikirlerinizin toplumun genelinde kabul görmemesi ve baskı altında olması durumunda, onlardan vazgeçme pahasına susmaktır. Çünkü sıradan kişi içinde yaşadığı toplumdan dışlanmaktansa onunla uyum içinde yaşamaya meyleder. Eğer fikirleri içinde bulunduğu gruptan ya da toplumdan onay görmüyorsa, hatta bu fikirleri açıkladığı taktirde dışlanacağını, baskı göreceğini düşünüyorsa o zaman bir çeşit kişisel tedbir olarak susmayı tercih eder.

Böylece bir fikir sahibi olarak dışlanmaktansa kabuğuna çekilmeyi, susmayı tercih eder; bu durum o kişiyi zamanla genel geçer görüşe uyum göstermeye ve teslimiyetçiliğe kadar götürür. Artık haksızlıklara ses çıkarmaz onları görmezden gelmeye başlar, sonunda bu davranışı bir alışkanlığa dönüşür, alışkanlık da zaman içinde o kişinin bir nevi karakteri haline gelir. Suskunluk sarmalının yol açtığı, (korku ve baskıdan dolayı insanın kendisine yabancılaştığı) bu durum, aslında insani bir trajedidir.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: KORKUNUN, YARATTIĞI, SUSKUNLUK, SARMALINDAN, TOPLUMSAL, FELCE-1-,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı