Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 14:22
 
İncirlik'e el koymanın tam zamanı
Tarihin tekerleğinin çok hızlı döndüğü zamanlar vardır.
Köşe Yazıları Haberi
İncirlik'e el koymanın tam zamanı

Tarihin tekerleğinin çok hızlı döndüğü zamanlar vardır. İşte şimdi o günlerdeyiz. Son bir hafta içinde yaşanan gelişmeleri hatırlayalım:

 

- 30 Aralık 2019 günü ABD, Irak Anbar vilayetindeki Haşdi Şabi merkezini bombaladı.

 

- Hemen ertesi gün (31 Aralık) Haşdi Şabi, öfkeli bir halk topluluğu ile birlikte ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğini işgal etti.

 

- 3 Ocak 2020. ABD, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yi ve onu karşılamaya giden Haşdi Şabi komutan yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis'i Bağdat Havaalanı çıkışında füze ile vurarak şehit etti.

 

- 5 Ocak 2020. Irak Meclisi, ülkedeki ABD üslerinin kapatılması kararını aldı ve Hükümeti bu konuda yetkilendirdi. Irak Hükümeti, Meclis kararı uyarınca ABD'den üslerini boşaltmasını istedi.

 

- 3 -7 Ocak 2020. Irak ve İran'da yüzbinler ve milyonlar alanlarda toplanarak ABD saldırısı sonucu yitirdiği şehitlerini uğurladı. İki millet, ABD saldırganlığına karşı birleşti.

 

- 7 Ocak 2020. ABD, Kuveyt'teki askerlerini çekeceğini açıkladı.

 

- 8 Ocak 2020. İran, ABD'nin Irak'ta, Erbil ve Anbar vilayetlerinde bulunan iki üssünü 22 füzeyle vurdu.

 

8. Ocak 2020. Rusya Devlet Başkanı Putin, Şam'da Beşar Esad ile yaptığı görüşmenin ardından İstanbul'a geldi. Erdoğan ile birlikte Türkakım gaz boru hattının açılışı gerçekleştirildi. Ve iki ülke Suriye ve Libya başta olmak üzere bölge ülkelerinde yaşanan sorunlar konusunda ortak hareket etme kararlarını yineledi.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: İncirlik'e, el, koymanın, tam, zamanı,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı