Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 16:51
 
İlkokul Yıllarımız (Hüsrevpaşa İ.O)
1967 yılı eylül ayı ve yine Mercimek Mahallesindeyiz. Bu yıl bizim yaş gurubumuz ilkokula başlayacak.
Köşe Yazıları Haberi
İlkokul Yıllarımız (Hüsrevpaşa İ.O)

1967 yılı eylül ayı ve yine Mercimek Mahallesindeyiz. Bu yıl bizim yaş gurubumuz ilkokula başlayacak. Mahallemizde yeni bir İlkokulun yapımı devam ediyor. Okulların açılışına yetişir burada okula başlarsınız demişlerdi, fakat yetişmedi. Bizleri, en yakın olan Hüsrevpaşa İlkokulu'nda eğitim öğretime başlattılar. Siyah önlük, beyaz yakalık, kolalı manşet, odun sobaları ve kara tahtaların olduğu çok güzel günlerdi. O yıllarda bu Okulda okuyanlar hatırlayacaklardır, müdürümüz sert duruşuyla Kazım Hocaydı. Yarım dönem içinde bizim sınıf öğretmenimiz Ayten Güner'di. Hürmetle ellerinden öpüyorum. Bu Okul Van'ın en eski okullarından biridir. Batıdan doğuya doğru uzanan ince bir koridor ve sağlı sollu sınıflar. Taş ve beton karışımı yapısıyla unutulmaz bir eğitim yuvasıydı. Okulumuzun karşısındaki kanaldan Kehris suyu akıyor. Doğu tarafında okulumuza göre biraz yamaçta olan harika yapısıyla, çok güzel bahçesi ve çamlarıyla "Vali Konağı" var.

 

Vali Konağı ile ilgili biraz hasbıhal etmeden geçmek istemiyorum. Zira burası Van için, Vanlı için önemli mekânlardan biriydi; Çarşıya gidip gelirken konağı göz ucuyla da olsa izlemeden geçemezdim! Yazın limon çamlarıyla ve yeşillikler içindeki görüntüsü, kışın karlar altındaki görüntüsü beni hep mutlu etmiştir. Yamaçta olunca yan tarafındaki yolda bizim için kışın kızak kayma rampalarımızdan biriydi. Hafta sonları kızaklarımız ellerimizde sabah arkadaşlarla mahallede toplanır karar verirdik. Sabah dediğime bakmayın "Kuşluk vakti" tabiri daha uygun olur. Tabi hava biraz daha puslu karlı ve soğuk olunca daha yakın olan "Vali Tepesi"ni tercih ederdik. Hava ılık ve açık ise; Haraba ile Erek Mahallesi sınırında bulunan "Memi Tepesi"ni doğru kızaklarımızın dümenlerini çevirirdik.

 

Okulumuzda bahar aylarında resim derslerinde bazı Öğretmenler öğrencilerini okulun bahçesine çıkartır konağın resmini çizdirirmiş. Kim bilir? Belki de Konağı gören sınıflarda penceredeki görüntüsüyle de kış resmi çizdiren öğretmenler de olmuş olabilir!

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlkokul, Yıllarımız, (Hüsrevpaşa, İ.O),
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı