Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 14:13
 
Hafter’den Kasım Süleymani çıkar mı?
General Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Rusya'yı terk etti. Erdoğan ile Putin'in biraz da emrivaki çağrısıyla Libya'da ateşkes anlaşması yapılması konusunda Moskova'da taraflar bir araya gelmişti.
Köşe Yazıları Haberi
Hafter’den Kasım Süleymani çıkar mı?

General Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Rusya'yı terk etti.

 

Erdoğan ile Putin'in biraz da emrivaki çağrısıyla Libya'da ateşkes anlaşması yapılması konusunda Moskova'da taraflar bir araya gelmişti. Gergin bir atmosferde başlayan görüşmelerde uzlaşıya varıldığı ifade edilen taslak metnini Libya'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac imzamış, Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter ise bu sabaha kadar mühlet istenerek masadan kalkmıştı. Hafter geceden sabaha kadar kendi destekçisi devlet ve gruplar ile yürüttüğü gece diplomasisi sonunda metni imzalamadan sabahIn erken saatlerinde Moskova'dan ayrıldı.

 

Hatırlanacağı gibi Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Libya'da ateşkes anlaşması yapılmasına dair çağrısı üzerine Türkiye ve Rusya heyetleri başta olmak üzere Moskova'da görüşmeler başlamıştı. Türkiye'yi görüşmelerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil ederken Rusya'yı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu temsil etti.

 

Heyetler arasında dün devam eden görüşmelerde Libya'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac ateşkes anlaşmasının taslak metnini imzalayarak arabulucu ülkeler Rusya ve Türkiye'ye teslim etti. Halife Hafter ise arabulucu ülkelerden sabah saatlerine kadar süre istemişti. Hafter'in taslak metni inceleme için talep ettiği süre zarfında Birçok gizli görüşmeler yaptı ve bu ilginç bir olay yaşandı. Hafter, kendi heyetiyle birlikte gece 3 sularında Moskova'dan ayrılarak Libya'ya döndü. Hafter, Moskova'dan ayrılışını Trablus'un güneyinde 2 taraf arasında baş gösteren çatışmalar olduğunu vurgularken gece yarısı döndüğü ülkesinde 'zafer ve kararlılık' açıklamalarında bulundu.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hafter’den, Kasım, Süleymani, çıkar, mı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı