301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 14:09
 
En etkili tedbir: Parasız eğitim, parasız sağlık!
Bundan tam bin yıl kadar önce yaşamış (980 - 1037) büyük bilgin İbni Sina'nın hayatını anlatan 1957 tarihli Özbek yapımı film bugünlerde gündemde.
Köşe Yazıları Haberi
En etkili tedbir: Parasız eğitim, parasız sağlık!

Bundan tam bin yıl kadar önce yaşamış (980 - 1037) büyük bilgin İbni Sina'nın hayatını anlatan 1957 tarihli Özbek yapımı film bugünlerde gündemde. Filmin fragmanında İbni Sina, yanındaki kişiye, hastalığın (veba salgını), gözle görünmeyen küçük yaratıklar tarafından kişiden kişiye geçirildiğini ve eğer insanlar arası temas en aza indirilir, kişisel temizliğe yeteri kadar önem verilirse hastalığın önü alınabilir' diyor. Önerileri son derece basit ve son günlerde yaşadıklarımızdan dolayı herkesin aşina olduğu tedbirler: 'Evinizden çıkmayın, kimse ile yakın temasta bulunmayın ve sirke - o günün dezenfektanı - ile temizlik yapın!'

 

 (Prof. Dr. Gülümser Heper, İbni Sina'nın hayatını romanlaştırdı. Tarihi gerçeklere uygun olarak yazılan ve Boyalıkuş yayınlarından çıkan "Ben İbni Sina" kitabını bütün okuyuculara öneririm)

 

İbni Sina'nın sesi bilimin sesidir. İslam dünyası 7. ve 15. yüzyıllar arasında bilimsel gelişmede en parlak dönemini yaşadı. Daha önceki binyılların bilim ve kültür mirasını devraldı, geliştirdi. İbni Sina, Ömer Hayyam, Farabi, Huneyn bin İshak, ElHeysem, Biruni, Er Razi,İbni Rüşd, İbni Haldun vb gibi büyük bilginler, 15. Yüzyıl sonrasında bilimsel gelişmelerde öncü durumuna geçen Avrupa'nın öğretmeni oldular.

 

İslam Dünyası ise 15. yüzyıldan sonra adım adım Ortaçağ karanlığına teslim oldu. Bilimin yerini hurafeler aldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün 1924 yılında Samsun'da öğretmenlerle bir toplantıda söylediği, 'Efendiler… Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlimden başka mürşit aramak gaflettir, cehalettir…' şeklindeki sözleri, Cumhuriyet Devrimimizin Ortaçağ taassubuna karşı verdiği büyük mücadelenin özetidir.

 

Şimdi, Koronavirüs dolaysıyla Ortaçağ taassubuna karşı verilen bu tarihi mücadele, yeniden gündeme geldi. Ve bilimin tartışmasız yol gösterici olduğunu bu vesileyle bir kez daha gördük.

 

Aslında bugünlerde yaşadığımız olay, bu açıdan bakıldığında bilimin, yüzyıllardır süren savaşı dünyanın her tarafında kazandığının kanıtıdır.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, etkili, tedbir:, Parasız, eğitim,, parasız, sağlık!,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı