Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 22:34
 
BÖLGENİN TEK SPOR BRANŞI RAGBİ VAN'DA
Deneyimli Rugby antrenörü Burhan Sönmez tarafından bölgenin ilk ragbi sporu Van'da yapılıyor.
Van Haber Haberi
BÖLGENİN TEK SPOR BRANŞI RAGBİ VAN'DA

Rıdvan Can

Edremit ve İpekyolu İlçeleri Halk Eğitim Merkezlerinde çalışmalarını sürdüren rugby antrenörü Burhan Sönmez, “Destek gelirse bölgenin ilk üniversite ragbi takımını kurmak istiyoruz” dedi. 

“Hedefimiz milli takıma sporcu göndermek”

Doğu Anadolu Bölgesi'nin tek spor dalı olan ragbi spor branşı hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan ragbi antrenörü Burhan Sönmez, "İlimizde bu sporu merak eden, seven, oynamak isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Hedefimiz yakın gelecekte kulüp olarak bu spor dalında adımızı duyurmak ve U18 ragbi erkek milli takıma sporcu göndermektir” ifadelerini kullandı. 

“Destek bekliyoruz”

Van'da ragbi sporuna gönül veren gençler arasında çok yetenekli kişilerin olduğuna dikkat çeken Sönmez, “Van'da ragbi spor faaliyetlerine 2018 yılında başladık ve halen devam etmekteyiz. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle çalışmalarımıza ara verdik. Yakın zamanda tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ragbi spor branşı güce ve hıza dayalı, zor gibi gözüken ama centilmenliğin en çok ön plana çıktığı branşlardan birisidir. Bu anlamda tek amacımız Van'da yetenekli gençleri tespit ederek, U18 milli takıma, milli sporcular göndermeyi ve il genelinde ragbi sporunu yaygınlaştırıp, Türkiye genelinde ise şampiyonalara katılmak istiyoruz. Ragbi branşını  diğer spor dallarından  ayıran fark ileriye pas verilmesinin yasak olduğu ve 7'şer kişilik 2 takım halinde oynanmasıdır.  Oval bir topla oynanan, güç, çeviklik ve cesareti ön plana çıkartan rugby sporu maç boyunca sporcular fiziksel anlamda birbirine meydan okur ama maç bittiğinde dostluk başlar. Maç içinde hakem ve takım kaptanları dışında konuşmak kesinlikle yasaktır. Van bu spor için ideal bir yer. Henüz çok yeniyiz sporcu ve antrenörler olarak destek bekliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÖLGENİN, TEK, SPOR, BRANŞI, RAGBİ, VAN'DA, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı