Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 21:46
 
BİR SLOGAN “WE CAN’T BREATHE”
Güncel Haberi
BİR SLOGAN “WE CAN’T BREATHE”

Siyahi bir adamın polis tarafından acımasızca öldürülmesi olayının görüntüleri ortaya çıktıktan sonra ABD karıştı.

Minneapolis kentinde başlayan olaylar ülkenin farklı şehirlerine de sıçradı ve büyüme eğilimi gösteriyor. Minneapolis'te ilan edilen sokağa çıkma ve olağanüstü hal kararları işe yaramadı.

Polisin katlettiği George Floyd adlı siyahi adamın ağzından çıkan son sözler olan “I can't breathe (soluk alamıyorum)”  protestocuların sloganı oldu. Ülkenin her tarafında bu slogan yankılanıyor.

“Siyahların hayatı değerlidir”, “beni vurma” ve “soluk alamıyorum” sloganları ve pankartlarıyla bir kısım gösterici de Beyaz Saray önünde protesto gösterileri yaptı.

ABD'deki beyaz efendilerin zamanında köle olarak sonuna kadar sömürdükleri siyah ve melez insanlar, pek çok konuda duruma göre dişe diş mücadeleler vererek yurttaşlık haklarına kavuşmuş olsalar da; geçmişten günümüze kimi kafalarda yaşayan o ırkçı düşmanlık henüz tam olarak ortadan kalkmış değil. Siyahi insanların bir bölümünün eğitimsiz kalmış olmaları ve ekonomik yetersizlikleri de bu ırkçılığı besliyor.

Bir kısım ırkçı beyaz Amerikalı, Latin ve Asyalı olanlarla Müslümanlara karşı da kin ve nefret duyuyor.

Amerika'da her yıl çok sayıda siyahi insan polis şiddetine maruz kalıyor ve onların bir kısmı  orantısız güç kullanımı sonucu yaşamını yitiriyor. Yıllık ortalama 200-250 siyahi insan polis şiddeti sonucu yaşamını yitiriyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİR, SLOGAN, “WE, CAN’T, BREATHE”,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı