Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 15:45
 
Bir Röportajın Analizi
Van’ın yakın tarihine ışık tutan, insan ilişkilerinden, Van'dan ilginç kesitler, tatlı anılar aktaran söyleyişinin tüm bölümlerini herkesin okumasını özellikle salık veririm.
Köşe Yazıları Haberi
Bir Röportajın Analizi

Van'ın hafızasına, birikimine katkı sağlayan Vansesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve köşe yazarı İkram Kali'nin kaleminden yaklaşık bir hafta süren "Van'da başlayan, İstanbul-Ankara ve Amerika'da devam eden "Nezir Usta Ve Oğlu" başlıklı başarı hikâyesini ilgiyle okudum. Röportajda Nezir Usta'yı tanıdım. Prof. Dr. Cahit Çoruh'un hikâyesini okurken sanki birlikte sohbet ediyormuşçasına keyif aldım. Yazı dizisinde Van ile ilgili birçok alanda hafıza tazeledim, yeni bilgiler edindim. Van'ın kültürünü, insan ilişkilerini, Vanlıların birbirlerine sahip çıkmalarını, komşuluk ilişkilerinin ne kadar kuvvetli olduğunu paylaşımı, yardımseverliği, bayram kutlamalarını annemden babamdan dinlediğim kadarıyla yeniden hatırladım. Onlarca Vanlı değerin ismi geçen söyleşide kaybettiğimiz değerlerin, zenginliklerin farkına yeniden vardım.

 

Henüz betona teslim olmayan eski Van'ın doğal güzelliklerini gıptayla okurken bahçeli Van evlerine konuk oldum, semaver ateşine bir odun da ben attım, bahçesindeki yeri Van meyvelerinden tattım, çocukluğumdaki gibi yalın ayak arktan buz gibi akan suda bir aşağı bir yukarı yürüdüm. Van'ın iğde kokan sokaklarında dolaştım. Sıhke Caddesi'nden geçerek Cumhuriyet Caddesi'ne uzun bir yürüyüş yaptım. Faytonla İskele Caddesi'nden göle gittim. İlk elektriğin gelişini, su kanallarının inşa edilişini, Van'ın 40'lı 50'li yıllarını, kısacası adım adım 1915'te yakılıp yıkılan Cumhuriyet sonrası ayağa kalkmaya çalışan Van'da ki kalkınma çabalarını okudum. Toplumsal hareketleri, adetleri, kültür çeşitliliğinin ve zenginliğinin yanı sıra dönemin bürokratların samimiyetini ve gücünü gördüm.

 

Yine ülkenin 70'li 80'li yıllarındaki siyasilerin bürokrasiden beslenerek siyasetin tepelerine oturduklarını hatırladım. Liyakate ehliyete verilen değeri okudum. Türkiye'nin ilk atom mühendisi Deriner barajına ismi verilen İbrahim Deriner'i, bürokrat olarak zirve yaptıktan sonra siyasete atılan, ardından Cumhur Başkanlığına kadar yükselen, ülkemizde birçok konuda ezber bozduran Turgut Özal'ı anımsadım. Söyleşi bir bakıma yakın tarihi yeniden okumamıza yardımcı oldu.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bir, Röportajın, Analizi,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı