301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Mart 2013 - Cumartesi 09:52
 
BU SERGİ GEZİLİR
Van Kültürü Haberi
BU SERGİ GEZİLİR

İlhan Siyahtaş
2010 - 2011, 2012 eğitim- öğretim dönemi Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) arası SBS Türkiye birincisi olan Özalp YBO kültürel ve sosyal etkinliklerde de adından söz ettiriyor.
Özalp Yatılı Ortaokulu (YBO) Din ve Ahlak Kültürü dersi öğretmeni ve okul müdür yardımcısı Kasım Kocabaş tarafından toplanan belge, fotoğraf ve gazetelerden oluşan "Dünden Bu Güne Van" sergisi 2 Nisan Salı günü Valilik bahçesinde açılacak.
Sergide  Van'ın geçmişi ile ilgili önemli belgelerin sergileneceğini belirten okul müdürü, Salih Aksoy Özalp YBO'nun eğitim-öğretim yanında  kültür ve tarihede duyarlı olduğunu ifade ederek şunları söyledi. "Nisan ayı Van açısından önemlidir. Bu ay içerisinde Van ilimizin ve ilçelerimizin düşman işgalinden kurtuluş günleri bulunmaktadır.  Okulumuzca düzenlenen "Dünden Bu Güne Van" sergisini gezenler tarihe yolculuk yapacak. Sergimiz bünyesinde 1916 yılana ait, Van Cenup Müfreze Komutanı yüzbaşı Halit ve Van kaymakamı Ali Çetinkaya'nın Van'ın kurtuluş mücadelesi sırasında yazdıkları el yazması cephe mektupları, orjinal fotoğraflar, Van'ın ilk gazetesi olan Vansesi gazetesinin 50 yıl öncesine ait orjinal nüshaları, Van'da görev yapan Rus General Mayewski'nin Doğu Anadolu Raporu Van ve Bitlis Vilayetleri Askeri İstatistiki bilgilerinin orjinal el yazması sergide yer alacak.  Aynı sergi 3 Nisan Çarşamba günü Özalp'ta sergilenecek".
Sergide yer alan eserlerin Van'ın tarihinde önemli bir döneme denk geldiğini anlatan Kasım Delibaş, fotoğraflar, belgeler önemli bilgiler içermektedir. Özellikle Çanakkale ruhuyla Van'ın kurtuluşu için mücadele veren Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen askerlerin Van halkıyla birlikte omuz omuza savaşın yansımaları belgelerde yer almaktadır. Bütün Vanlıları 2 Nisan salı günü düzenleyeceğimiz "Dünden Bu Güne Van" adlı sergimize davet ediyoruz.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı